12 listopada dniem wolnym od pracy
12 listopada 2018 roku został ustanowiony świętem państwowym. W ubiegłą środę Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy ustanawiającej ten dzień świętem narodowym i dniem wolnym od pracy, a prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał. Państwowa Inspekcja Pracy wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła natomiast, że sklepy w najbliższy poniedziałek mają być zamknięte.
Przyjęciu ustawy o 12 listopada towarzyszył spory chaos, dlatego też wiele kwestii pozostawało lub wciąż pozostaje niejasne. Co właściwie będziemy świętować tego dnia? 12 listopada świętem narodowym został ustanowiony z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Są przynajmniej dwa ważne powody, dla których pomysłodawcom ustawy tak zależało na ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym od pracy.
12 listopada – co to za święto?
Pierwszy z powodów ustanowienia 12 listopada świętem narodowym i dniem wolnym od pracy ma związek z wyjątkowym jubileuszem, jakim jest setna rocznica odzyskania niepodległości. „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę to jest tak wielkie święto, że należy je w wyjątkowy sposób celebrować. Obchody rocznicy będą mogły potrwać od soboty do poniedziałku” – mówił Jerzy Małecki, jeden z pomysłodawców ustawy. Dlatego też w tym roku, dzięki wolnemu poniedziałkowi po 11 listopada, będziemy mogli cieszyć się z odzyskania niepodległości przez Polskę dłużej. 12 listopada jest więc de facto kontynuacją obchodów 11 listopada.
Drugi istotny powód, dla którego 12 listopada został ustanowiony dniem wolnym, ma natomiast związek z faktem, że 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę. Ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a polskie prawo nie przewiduje odbierania wolnego w takiej sytuacji, politycy uznali, że Polacy powinni mieć wolne w poniedziałek następujący po Święcie Niepodległości.