Obecnie nie trzeba nawet odwiedzać placówki bankowej, aby skorzystać z wybranej oferty. Większość z nich jest bowiem dostępna przez Internet.
Jak wybrać kredyt?
Na samym początku musisz zastanowić się, na co potrzebujesz pieniędzy, które chcesz pożyczyć od banku. Od tego bowiem zależy, na jaki rodzaj kredytu powinieneś się zdecydować. Pamiętaj także o tym, aby zweryfikować poszczególne oferty i porównać je przede wszystkim z uwzględnieniem następujących parametrów:
- długości zobowiązania – to maksymalny termin, na jaki bank może pożyczyć Ci pieniądze, im jest on dłuższy, tym niższa rata, ale także wyższe całkowite koszty,
- wysokości RRSO – to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która określa, ile wyniosą wszystkie opłaty za udzielenie kredytu,
- prowizji – to koszt naliczany przez bank za wypłatę pieniędzy,
- ubezpieczenia – może ono podwyższać wysokość miesięcznej raty.
Porównując poszczególne oferty różnych banków, zwróć także uwagę na rodzaj oprocentowania. Może być ono stałe lub zmienne. Od niego zależy, ile będziesz musiał płacić każdego miesiąca.
Najpopularniejsze rodzaje kredytów
Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat 5 najczęściej wybieranych kredytów. Ta wiedza z pewnością przyda Ci się, gdy będziesz podejmował decyzję związaną z tym, na który z nich się zdecydować.
1. Kredyt gotówkowy
Maksymalna kwota, o jaką można wnioskować w przypadku tego kredytu, to 255 550 zł. Wynika ona z Ustawy o kredycie konsumenckim. Musisz jednak wiedzieć, że to, ile dostaniesz pieniędzy w jego ramach, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. Wpływają na nią m.in. dochody i wydatki gospodarstwa domowego, aktualne zobowiązania oraz historia w Biurze Informacji Kredytowej.
Można go zaciągnąć na maksymalnie 10 lat. Decydując się na niego, możesz w dowolny sposób dysponować otrzymanymi środkami. Ten rodzaj kredytu wiąże się także z minimalną liczbą formalności i szybką weryfikacją wniosku. Więcej ważnych informacji na jego temat znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.
2. Kredyt konsolidacyjny
Jest to zobowiązanie celowe przeznaczone na spłatę innych zobowiązań. Ma on na celu obniżyć miesięczne raty dzięki połączeniu rat kilku kredytów w jedną. Jest to możliwe dzięki temu, że wydłuża się całkowity okres kredytowania. To z kolei wpływa na podwyższenie ogólnych kosztów, jednak dla wielu osób jest to jedyne rozwiązanie, aby wydostać się ze spirali zadłużenia.
3. Kredyt hipoteczny
Jest to zobowiązanie przeznaczone na zakup lub budowę nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie tego kredytu. Charakterystyczną cechą jest przede wszystkim długi okres kredytowania, który może wynosić nawet 35 lat. Kredyty hipoteczne są także udzielane na duże kwoty. To, ile będziesz mógł pożyczyć w ich ramach, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego, jakim dysponujesz. Najczęściej banki wymagają, aby wynosił on 10-20 % wartości nieruchomości.
Jeśli interesuje Cię ten produkt bankowy, sprawdź tanie kredyty hipoteczne w rankingu finanse.rankomat.pl. Dzięki niemu znajdziesz najlepszą i najtańszą propozycję dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.
4. Kredyt na rachunku bieżącym
Ma on formę debetu na koncie bankowym. Umożliwia wykorzystanie większej kwoty niż ta zgromadzona na rachunku. Jej wysokość także zależy od wspomnianej już zdolności kredytowej. Klient korzystający z tego rozwiązania musi zwrócić kapitał wraz z doliczonymi do niego odsetkami w określonym czasie.
5. Karta kredytowa
Wygląda ona identycznie, jak karta debetowa, ale umożliwia wykorzystanie określonej kwoty większej niż ta zgromadzona na koncie. Działa więc na podobnej zasadzie, jak kredyt na rachunku bieżącym. W jej przypadku występuje okres bezodsetkowy. Jest to czas, gdy bank nie nalicza odsetek. Najczęściej wynosi on 40-60 dni, ale wszystko zależy od polityki konkretnej instytucji finansowej. Aby uniknąć kary za korzystanie z karty kredytowej, pod koniec okresu bezodsetkowego należy dokonać jej spłaty. W przeciwnym razie bank naliczy dodatkowe opłaty.
Klienci indywidualni mają do wyboru różne produkty bankowe. Umożliwiają one uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Różnią się one warunkami ich udzielania oraz spłaty. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą tego, jaki rodzaj kredytu bankowego jest dla Ciebie odpowiedni, zapoznaj się z warunkami poszczególnych ofert. Pamiętaj także o tym, że zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy bankowego. Udzieli on wyczerpujących informacji oraz odpowie na wszystkie pytania. Większość z kredytów jest dostępna bez wychodzenia z domu.
Autor: Katarzyna Solecka