Awaria Facebooka – co było przyczyną?
Po kilkunastogodzinnej awarii, w czwartek po południu Facebook przywrócił w pełni wszystkie swoje funkcje. Na oficjalnym Twitterze platformy podano, że przyczyną utrudnień był błąd konfiguracji serwera.
"Wczoraj dokonaliśmy zmiany konfiguracji serwera, która spowodowała kaskadową serię problemów. W rezultacie wiele osób miało trudności z dostępem do naszych aplikacji i usług”
- czytamy we wpisie.
Jako pierwszy swoje funkcje przywrócił należący do koncernu Instagram.
Zwrot kosztów za straty reklamodawców?
Rzecznik Facebooka przeprosił użytkowników za wszystkie utrudnienia. Poinformował też, że koncern wciąż pracuje nad oceną całości strat, które wywołała awaria. Firma nie wyklucza również zwrotu kosztów dla reklamodawców, którzy w czasie trwania utrudnień utracili widoczność wykupionych treści marketingowych. Jak podaje agencja Reuters, była to jedna z najdłuższych awarii Facebooka w ostatnich latach. Problemy zgłaszali użytkownicy w Europie, Japonii, a także Ameryce Południowej i Północnej. Jak poinformował "Wall Street Journal", kłopoty Facebooka szybko stały się jednym z głównych tematów dyskusji na Twitterze, gdzie rekordy popularności bił hasztag #FacebookDown.
Awaria Facebook i Instagram - 13 marca
Użytkownicy Facebooka i Instagrama m. in. ze Stanów Zjednoczonych i Europy 13 marca zaczęli zgłaszać awarie. Oba serwisy przestały poprawnie funkcjonować po godzinie 17.00. Część internautów zgłaszała, że nie może się zalogować. Niektórzy na Facebooku mieli także problemy z publikowaniem i planowaniem postów. Awarię potwierdził portal DownDetector.
Utrudnienia w przypadku niektórych użytkowników trwały aż do czwartkowego popołudnia. Ostatnia tak poważna awaria Facebooka miała miejsce w 2008 roku – przypomniał wczoraj BBC. Platforma miała wówczas "zaledwie" 150 milionów użytkowników. Obecnie dane mówią, ze jest ich około 2,3 miliarda miesięcznie.
Autor: Adrianna Raszyk