Obowiązek wymiany
Obecnie wydawane prawo jazdy posiada datę ważności nie dłuższą niż 15 lat, uzależnione jest to od stanu zdrowia kierowcy, a w szczególności ewentualnych wad wzroku. Osoby, które zdały egzamin przed zmianą przepisów i posiadają bezterminowy dokument, będą musiały je wymienić. Za odnowienie prawa jazdy zapłacą z własnej kieszeni.
Nie trzeba się jednak z tym spieszyć. Bezterminowe dokumenty będą uprawniały nas do prowadzenia samochodu jeszcze do 2033 roku, jednak jest to ostateczny termin wymiany. Wtedy wszyscy posiadający jeszcze prawo jazdy bez daty ważności będą musieli odwiedzić urząd. Po wymianie otrzymają dokument ważny przez kolejnych 15 lat.
Zapłacimy z własnej kieszeni
Wymiana bezterminowego prawa jazdy jest obowiązkowa, jednak nie zostanie nam ona zrefundowana. Za uaktualnienie dokumentu zapłacimy tzw. opłatę ewidencyjną, która wynosi 100,5 zł. Taka stawka nie jest jednak pewna. Najwcześniej dokument będzie można wymienić w 2028 roku, a do tego czasu, może ona ulec zmianie.
Osoby wymieniające bezterminowe prawo jazdy na to z datą ważności są w lepszej sytuacji niż ci, którzy przystąpią do uaktualnienie dokumentu, któremu kończy się ważność. Jeśli nasze prawo jazdy niedługo wygaśnie i chcemy wyrobić nowe, oprócz wspomnianej opłaty ewidencyjnej, zapłacimy także 200 zł za badania lekarskie.
Nowe przepisy
Przepisy ruchu drogowego dość często się zmieniają. Jedną ze zmian na lepsze jest możliwość zostawienia prawa jazdy w domu. Od lipca nie będziemy mieli obowiązku mieć tego dokumentu przy sobie.
Wzrosnąć ma także zdawalność egzaminów, ponieważ opłaty za kolejne podejścia wpływają teraz do budżetu państwa, a nie do WORD-ów W związku z tym wynagrodzenia egzaminatorów nie są w żaden sposób powiązane z wynikami egzaminów.