Biedronki azjatyckie w Polsce. Jak się ich pozbyć? Sprawdź domowe sposoby na walkę z biedronką azjatycką!

Przełom października i listopada to czas, w którym w domach pojawia się nieproszony gość - biedronka azjatycka! Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć? Sprawdźcie domowe sposoby na odstraszenie biedronki azjatyckiej!

Biedronka azjatycka w Polsce

Jak wygląda biedronka azjatycka? Jak odróżnić ją od zwykłej biedronki? Jak walczyć z biedronką azjatycką? To pytania, które pojawiają się co roku w okresie jesiennym. Co wiadomo na temat biedronek azjatyckich? Sprawdzamy!

Biedronka azjatycka – jak wygląda?

 

 
 
 
View this post on Instagram

Slunéčko východní . Kdo viděl mé včerejší stories, tak ví, že náš barák se potýká s invazí berušek. Já tedy byla nadšená, ne každý má na balkoně 30 berušek, že jo. Dokud jsem nenarazila na tuto a nevygooglila si, co je to za svi*ni . Nicméně je krásná . . . . #ladybug #asianladybug #beruska #sluneckosedmitecne #invaze #flora #animal

A post shared by Barbora (@sympatakovy_holky_) on

Biedronka azjatycka coraz chętniej zagląda do naszych okien i… domostw! Na jesieni arlekiny poszukują bowiem miejsca, w którym mogłyby gromadnie przeczekać nadchodzącą zimę. Efekt? Biedronki w domu! Podczas nieco cieplejszych, jesiennych dni biedronki wykorzystują bowiem moment wietrzenia mieszkania, chowając się m.in. futrynach czy ciepłych szczelinach.

Biedronki azjatyckie pojawiły się w Polsce kilkanaście lat temu. To pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych, który przez około 20 lat rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach i Europie.

Biedronka azjatycka odznacza się dość oryginalnym wyglądem – uwagę przede wszystkim zwraca jej kolor. Biedronki azjatyckie mogą mieć bowiem różne barwy; od żółtego, przez czerwony, po czerń. W oczy rzucają się także kropki;, a ściślej – ich mnogość lub brak! Co ciekawe, biedronka azjatycka może bowiem nie mieć nawet żadnej z nich.

Jak odróżnić biedronkę azjatycką? Czy jest groźna?

W porównaniu z „rodzimymi” biedronkami arlekiny odznaczają się właśnie charakterystycznym, dość inwazyjnym kolorem, a także liczbą kropek: od 0 do 23. Co ważne, biedronka azjatycka w sytuacji zagrożenia może ugryźć, pozostawiając czerwony ślad, co także jest istotną różnicą. Dodatkowo ukąszenie przez biedronkę azjatycką w niektórych przypadkach może wywołać reakcję alergiczną.

 

 
 
 
View this post on Instagram

ASien LaDyBuG LiViNg oN a jEanS • • #ladybug #ladybugs #asianladybug #marienkäferauftour #marienkäfer #marienkäferchen #marienkäfer #fotografie #kontraste #kontrastreich #contrastphotography #contrasts #photographer #photographs #photographie #fotografierenmitleidenschaft #fotografierenmachtspass #fotografierenmitherz #käfer #krabbelkäfer #krabbeltierchen #ausflug #ausflugsziel #jeans #jeansaccessoire #insektenfotografie #insekten #insektensommer #insect

A post shared by vRnA_photographs (@vrna_photographs) on

Jak walczyć z biedronką azjatycką?

Jak zwalczyć biedronkę azjatycką? Sporo osób szuka informacji na temat domowych sposobów na odstraszenie arlekinów w okresie jesiennym. Najszybszym sposobem jest zniwelowanie biedronek, używając odkurzacza. Warto pamiętać także o tym, by po zakończonej czynności natychmiast wymienić worek w urządzeniu, ponieważ w przeciwnym razie arlekiny mogą się z niego wydostać. Dobrym sposobem jest również zamontowanie moskitiery. Do odstraszenia biedronek używa się również mentolu i kamfory.

Autor: Sabina Obajtek

Komentarze
Czytaj jeszcze: