Ból głowy po przebudzeniu
Rozpoczęcie dnia od bólu głowy zdecydowanie nie jest niczym przyjemnym. Taka pobudka od razu odbiera nam energię i chęci do działania. Niestety ten objaw wcale nie jest rzadki i skarży się na niego wiele osób. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co może go powodować i czego może być objawem. Zlekceważenie sygnałów jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale prowadzi do poważnych kłopotów ze zdrowiem w przyszłości.
Ból głowy po przebudzeniu – przyczyny
Nierzadko zdarza się, że ból głowy po przebudzeniu jest efektem złego ułożenia podczas snu lub niewłaściwego materaca. Dlatego warto w pierwszej kolejności zadbać o to, by miejsce do spania było właściwie przygotowane. Złe wyposażenie może skutkować nie tylko bólami głowy, ale i np. kręgosłupa.
Czasami jednak uciążliwy ból głowy po przebudzeniu ma przyczynę leżącą gdzieś głębiej. Wśród kolejnych przyczyn tego objawu wymienia się nadmierny stres i przepracowanie. Na naszą szkodę działa też nadmiar bodźców przed zaśnięciem – chodzi przede wszystkim o urządzenia emitujące światło niebieskie (np. telefon czy komputer). Przed snem warto się wyciszyć i nie korzystać z ekranów. Należy też definitywnie odstawić używki – ani papieros, ani lampka wina nie poprawiają jakości snu, jak sugerują popularne mity. Wręcz przeciwnie, bo to właśnie one mogą przyczyniać się do bólów głowy po przebudzeniu. To efekt niedotlenienia i odwodnienia organizmu.
Ból głowy po przebudzeniu częściej zdarza się kobietom. Jest on czynnikiem towarzyszącym zmianom hormonalnym podczas cyklu menstruacyjnego. Objaw ten zwykle nasila się przed miesiączką i sam znika po czasie. Może też być efektem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
Ból głowy po przebudzeniu – czego może być objawem?
Bywa, że ból głowy po przebudzeniu jest objawem poważniejszej choroby. Zwłaszcza, jeśli jest powtarzalny. Wśród schorzeń, które zwiastuje, wymienia się:
- Zapalenie zatok
- Infekcje bakteryjne i wirusowe
- Nerwicę
- Zapalenie zębów i jamy ustnej
- Bruksizm
- Nadciśnienie
- Bezdech senny
W najgorszych przypadkach ból głowy po przebudzeniu może być objawem chorób nowotworowych, takich jak np. guz mózgu. Wówczas pojawiają się też m.in. gorączka i bóle odcinka szyjnego kręgosłupa. Powtarzających się i uciążliwych symptomów nie wolno lekceważyć! Jeśli dzieje się cokolwiek niepokojącego, skontaktuj się z lekarzem. Konieczne może okazać się wykonanie specjalistycznych badań, chociażby rezonansu magnetycznego.
Ból głowy po przebudzeniu – jak zapobiegać?
W walce z bólami głowy po przebudzeniu pomoże przede wszystkim odpowiednia higiena snu. Po pierwsze – dotlenienie. W ciągu dnia warto dopilnować, aby nie pominąć aktywności na świeżym powietrzu. Przed zaśnięciem nie pij alkoholu i nie pal papierosów. Zamiast tego dobrze przewietrz sypialnię i unikaj światła niebieskiego z ekranów urządzeń elektronicznych. Zadbaj o odpowiedni materac i poduszkę, bo ułożenie ciała podczas snu również wpływa na to, czy bóle się pojawią.