Burza w sieci. Czy cmentarz to odpowiednie miejsce na zdjęcia? Odpowiedź cię zaskoczy!

Czy robienie sobie zdjęć na cmentarzu to przejaw braku szacunku, czy może nowoczesna forma wyrażania żalu? Irena Kamińska-Radomska, autorytet w dziedzinie etykiety, podzieliła się swoim stanowiskiem, wywołując żywą dyskusję w sieci.

Fot. PaulSat/Shutterstock

W czasie, gdy polskie nekropolie odwiedzane są szczególnie często, warto przypomnieć sobie zasady dobrego zachowania w miejscach pochówku. Irena Kamińska-Radomska, ekspertka od etykiety, która zyskała popularność dzięki programowi „Projekt Lady”, postanowiła podzielić się swoją wiedzą na temat tego, jak należy zachować się na cmentarzu. Jej porady dotyczą zarówno kwestii ubioru, jak i korzystania z telefonów komórkowych w miejscu ostatniego spoczynku.

Co z telefonem na cmentarzu?

Kamińska-Radomska zwraca uwagę na konieczność zachowania powagi i szacunku podczas wizyty na cmentarzu. „Na cmentarzu telefony powinny być wyciszone” - podkreśla ekspertka. Jednak dodaje, że robienie zdjęć nie jest zabronione, o ile robi się to z wyczuciem.

Jak ubrać się na cmentarz? Porady ekspertki

Kolejna zasada dotyczy ubioru. Wbrew powszechnym przekonaniom, dzień Wszystkich Świętych to nie pogrzeb, a zatem nie ma konieczności ograniczania się do czerni i granatu. „To nie strój na pogrzeb, więc oprócz granatu i czerni możemy sobie pozwolić na inne kolory” - zaznacza Kamińska-Radomska, zachęcając do umiaru i dobrego gustu w wyborze stroju.

Kontrowersje wokół zdjęć na cmentarzu. Burza w komentarzach

Instruktaż Kamińskiej-Radomskiej wywołał żywą dyskusję w mediach społecznościowych. Niektórzy internauci byli zaskoczeni sugestią, że robienie zdjęć na cmentarzu może być dopuszczalne.

Pani Ireno, jakie zdjęcia na cmentarzu? Robi sobie pani „selfie” z grobami?

Kto sobie robi zdjęcia na cmentarzu? - pytają retorycznie.

Inni jednak bronią tej praktyki, wskazując na jej praktyczny aspekt: „Jeśli np. członkowie rodziny mieszkają daleko i nie mogą przyjechać na Wszystkich Świętych, a dorzucą się do kwiatów, zniczy itd., to miło jest, kiedy rodzina wyśle zdjęcie grobu”.

Podobnie z osobami starszymi, które nie są w stanie tego dnia wyjść z domu. 

Robię zdjęcie dla chorych rodziców, którzy nie mogą już jechać na cmentarz – czytamy pod nagraniem.

Komentarze
Czytaj jeszcze: