Post przerywany 14/10, fot. shutterstock.com
Czy post przerywany ma sens? Nojnowsze badania rozwiewają wątpliwości
Post przerywany, coraz częściej stosowany jako schemat odchudzania, polega na zjedzeniu wszystkich posiłków w ciągu ustalonego okna czasowego, np. dziesięciu godzin, a następnie na poszczeniu przez pozostałe 14 godzin. W praktyce, jeśli zjesz pierwszy kęs o 9 rano, powinieneś zjeść ostatni o 19.
Najnowsze spostrzeżenia z kręgu badań nad postem przerywanym wywołują szum w świecie nauki. Naukowcy z King's College London dowodzą, że ograniczenie spożycia pokarmu do dziesięciogodzinnego okna czasowego przekłada się na zwiększenie energii, poprawę nastroju oraz zmniejszenie uczucia głodu.
Ile godzin pościć i ile powinno trwać okno żywieniowe?
Chociaż niektóre osoby stosujące post przerywany promują bardziej restrykcyjne okna żywieniowe, nawet na poziomie sześciu godzin, badanie brytyjskich naukowców pokazało, że jedzenie w mniej restrykcyjnym oknie dziesięciu godzin nadal ma pozytywne korzyści zdrowotne.
Ważnym odkryciem jest fakt, że największe korzyści odnoszą osoby, które są konsekwentne w stosowaniu dziesięciogodzinnego okna żywieniowego. Badanie, przeprowadzone poza ścisłymi warunkami klinicznymi, pokazuje, że przerywany post może poprawić zdrowie w warunkach rzeczywistych. Najważniejszym wnioskiem jest to, że nie trzeba być bardzo restrykcyjnym, aby zobaczyć pozytywne efekty - poprawę nastroju, zwiększenie poziomu energii i poczucia sytości.
Badanie przeprowadzono na grupie 37 545 osób korzystających z aplikacji ZOE Health. Uczestnicy przez pierwszy tydzień jedli normalnie, a następnie przez dwa tygodnie stosowali dziesięciogodzinne okno żywieniowe.
Wyniki badania wskazują na znaczenie nie tylko tego, co jesz, ale także kiedy spożywasz posiłki. Jak podkreśla dr Kate Bermingham z King's College London, nie musimy jeść przez cały czas. Wiele osób poczuje się nasyconych, a nawet schudnie, jeśli ograniczy jedzenie do dziesięciogodzinnego okresu. To kolejny dowód na to, że okno żywieniowe jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub zmagasz się z chorobami - wszelkie zmiany w diecie warto skonsultować z lekarzem lub specjalistą.
Żródło: King's College London
Autor: Katarzyna Solecka