hity na MAXXa
hity na MAXXa

Choroba zakaźna znów atakuje. Narażone są głównie dzieci

Wykryto kolejne przypadki choroby dłoni, stóp i ust, inaczej nazywanej chorobą bostońską. Jej zaraźliwość jest szczególnie wysoka wśród dzieci przebywających w zbiorowiskach. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Kolejne przypadki bostonki odnotowano na Podhalu.

Przypadki choroby bostońskiej w regionie Podhala

W regionie Podhala odnotowano wzrost zachorowań na chorobę bostońską. Bostonka, a właściwie choroba dłoni, stóp i ust (ang. Hand, foot and mouth disease – HFMD), jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy z grupy Coxsackie należące do występujących powszechnie enterowirusów – wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny. Sanepid z Zakopanego i Nowego Targu informuje o kolejnych przypadkach schorzenia. Bostonka pojawia się najczęściej u dzieci, a jej zaraźliwość określa się jako „bardzo dużą”.

Sposób rozprzestrzeniania się choroby

Wirus przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jej śliną, wydzielinami z nosa i gardła oraz płynem z pękających pęcherzyków pojawiających się na skórze. Znajduje się także w stolcu osoby zakażonej, a rozprzestrzeniać się może poprzez skażoną fekaliami wodę czy pożywienie. Źródłem infekcji mogą być: baseny i kąpieliska (w lecie) oraz skażone przedmioty i powierzchnie.

Objawy

GIS informuje, że do objawów choroby bostońskiej zalicza się: gorączkę, brak apetytu, osłabienie, ból gardła, owrzodzenia na języku, dziąsłach, wewnętrznych powierzchniach policzków, wysypkę bądź pęcherzyki na skórze dłoni oraz stóp (czasem również na pośladkach); a czas ich trwania wynosi ok. tydzień. Bostonka może przebiegać w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, a mimo to chore jednostki mogą być źródłem zakażenia dla innych.

Powikłaniami po zakażeniu wirusami Coxsackie mogą być cukrzyca typu I, zapalenie mięśnia sercowego czy, w przypadku ciężkiego przebiegu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, porażenia. Instytucja uspokaja jednocześnie, że choroba przebiega zazwyczaj łagodnie.

Jak uchronić się przed HFMD?

Przy leczeniu bostonki stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Aby zapobiec zakażeniu należy: przestrzegać zasad higieny osobistej, myć ręce przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu, po zmianie pieluszki, itp., unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, czyścić i dezynfekować skażone powierzchnie.

Wraca wirus RSV. Narażone noworodki, niemowlęta i małe dzieci
Respiratory Syncytial Virus wywołuje infekcje układu oddechowego. Do objawów należą m.in. gorączka, nasilający się kaszel, katar, duszności. Przenosi się drogą kropelkową. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie może być on śmiertelnie groźny.

Źródło: GIS / Marcin Czarnobilski/Twoje Zdrowie

Oceń ten artykuł 0 0