Co pomoże na katar i kaszel? Te sposoby stosowały nasze babcie!

Domowe inhalacje to dla wielu osób sposób na walkę z objawami przeziębienia. Od pokoleń w naszych domach stosowano ziołowe parówki na kaszel czy katar. Jak jest przygotować? Jakie zioła wybrać? Jakie są przeciwwskazania? Sprawdźcie!

Inhalacje na kaszel – ziołowe

Najbardziej popularnymi inhalacjami są te ziołowe. Jakich roślin powinniśmy użyć do stworzenia leczniczych naparów? Na uporczywy, suchy kaszel i nawilżenie śluzówki polecane są:

Jak przyrządzić inhalację? Jakie powinny być proporce? Do szklanki wrzątku potrzebujemy 3 łyżek wybranych ziół. Mocny napar przelewamy do miski z ciepłą wodą. Alternatywą są olejki aromatyczne - w tym przypadku wystarczą 2 krople na miskę ciepłej wody.

Zioła wykrztuśne pomogą nam natomiast w walce z mokrym kaszlem. Są to m.in.:

Inhalacje na katar - ziołowe

Męczącym objawem przeziębienia jest nie tylko kaszel, ale również katar. Tutaj też warto sięgnąć po lecznicze parówki. Inhalacje pomogą oczyścić nos, rozrzedzić wydzielinę, pozbyć się wirusów i ułatwić oddychanie. Tutaj warto zaparzyć:

Inhalacje na przeziębienie - sól

Sól to składnik inhalacji, który polecany jest na wszelkie objawy przeziębienia. Ma dobry wpływ na udrożnienie górnych dróg oddechowych i rozrzedza wydzielinę błony śluzowej. Co ważne - jest bardzo prosta w przygotowaniu. Jak ją przyrządzić?

Łyżkę soli kamiennej lub morskiej(zbyt duża jej ilość może podrażnić śluzówkę) wsypujemy do miski, zalewamy ją gorącą wodą i wdychamy pod przykryciem z ręcznika około 10-15 minut. 

Inhalacje domowe - przeciwwskazania

Inhalacje na stany przeziębieniowe, kaszel czy katar są stosowane w naszych domach od pokoleń. Parówki pomagają w udrażnianiu dróg oddechowych jednak przed ich zastosowaniem należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Kiedy nie należy robić inhalacji?

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze