Co się mówi przed wieczerzą wigilijną? Jaki fragment Pisma Świętego czytać?

Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen rodzinnych tradycji, wśród których szczególne miejsce zajmuje wspólne czytanie Pisma Świętego. Dlaczego ten zwyczaj jest tak ważny i jaki fragment Ewangelii wybrać na ten wyjątkowy wieczór?

fot. shutterstock.com

Wigilijne czytanie Pisma Świętego

Wigilia to wyjątkowy czas w roku, kiedy to rodziny zbierają się przy świątecznym stole, by wspólnie celebrować oczekiwanie na narodziny Jezusa. Tradycje tego wieczoru są różnorodne, ale jedną z najbardziej uroczystych jest wspólne czytanie fragmentu z Pisma Świętego. Chociaż Kościół nie narzuca konkretnych zasad dotyczących tej praktyki, to wielu wiernych decyduje się na odczytanie opowieści o narodzinach Chrystusa, znajdującej się na początku Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza.

Zgodnie z tradycją, przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej, rodziny zbierają się, by wspólnie zmówić modlitwę – często są to takie modlitwy jak: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, czy Wierzę w Boga, po czym następuje odczytanie wybranego fragmentu Ewangelii. 

Narodzenie Jezusa

21 W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta*, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. 2 Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz*. 3 Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. 4 Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, 5 żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. 6 Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. 7 Porodziła swego pierworodnego* Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

Pasterze u żłóbka

 

8 W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. 9 Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. 10 Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: 11 dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. 12 A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». 13 I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: 14 «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»*. 15 Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił». 16 Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. 17 Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. 18 A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. 19 Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. 20 A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane.

Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii przychodzi pora na jedną z najbardziej wzruszających chwil – dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Ten moment, choć trwa krótko, jest głęboko symboliczny i pełen emocji. Nie ma określonego szablonu, co do tego, co powinniśmy sobie życzyć. W tym krótkim czasie, ludzie często życzą sobie zdrowia, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, dobrych ocen w szkole czy spełnienia marzeń. To chwila, w której możemy wyrazić nasze najszczersze uczucia i dobre myśli wobec bliskich.

Wigilia to czas, który przypomina nam o wartości rodzinnych tradycji i wspólnego świętowania. Czytanie Pisma Świętego i dzielenie się opłatkiem to praktyki, które wzmacniają więzi międzyludzkie, przynosząc radość i nadzieję. Niech ten wyjątkowy czas będzie dla wszystkich okazją do refleksji, przebaczenia i wyrażania miłości do najbliższych.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze