Nie tylko geny
Statystycznie psy żyją od 10 do 14 lat. Zwierzęta mogą oczywiście żyć o wiele dłużej lub krócej, wszystko zależy od konkretnego przypadku i jego skłonności do chorób. Podobnie jak u ludzi, to genetyka zdaje się tutaj "grać pierwsze skrzypce". Jednak nasz tryb życia, aktywność fizyczna, odpowiednio dobrana dieta, mogą pewne skłonności do chorób znacznie złagodzić. Okazuje się, że podobne mechanizmy mają zastosowanie w przypadku naszych czworonogów.
Po pierwsze: aktywność fizyczna
Psy, tak jak ludzie potrzebują ruchu, by pozostać w dobrej kondycji fizycznej. Dlatego zaleca się częste spacery z psem. W ten sposób łatwiej kontroluje się wagę zwierzaka, a w niektórych przypadkach spowalnia ona procesy starzenia. Ale pojawia się też aspekt psychologiczny, jak wykazują badania, wspólne spacery uszczęśliwiają zarówno czworonogi, jak i ich właścicieli. Aktywności potrzebują szczególnie owczarki i psy myśliwskie.
Po drugie: kontrola wagi
Masa ciała wpływa na zdrowie, a tym samym długość życia wielu gatunków. W przypadku psów waga też ma znaczenie. Należy ciągle monitorować obecną masę psa, potrzebne będzie regularne ważenie czworonoga. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kondycję i sylwetkę psa. Istnieją informacje odnoszące się do wzorcowej wagi dla danej rasy, warto z nich skorzystać. Pies, tak jak właściciel, nie powinien ciągle „podjadać” – z czym poważny problem mają np. labradory. Kontrola wagi pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia, chociażby choroby zwyrodnieniowa stawów.
Rad w zakresie żywienia psa może udzielić np. weterynarz, istnieje też literatura fachowa na ten temat. Wiele zależy od rodzaju podawanej karmy, „wielkości” posiłku. Dieta musi być dobrana do wieku psa, jego poziomu aktywności, rasy. Część zwierząt może mieć uczulenie na dany pokarm. Posiłki muszą zapewniać psu wystarczającą ilość niezbędnych wartości odżywczych.
Po trzecie: jesteśmy rodziną
Nie można zapominać, że zwierzęta są bardzo towarzyskie. Psy przywiązują się do swoich właścicieli. W wielu domach są traktowane, jako pełnoprawni członkowie rodziny. Zwierzęta potrzebują stabilnej i silnej relacji z opiekunem. W ten sposób o wiele łatwiej można stwierdzić, czy z psem dzieje się coś niedobrego. Jeśli właściciel dobrze zna swojego pupila, z łatwością dostrzeże drobne zmiany w jego zachowaniu. Dobra relacja wpływa korzystnie na samopoczucie psa i jego opiekuna. Więzi tworzy się między innymi przez zabawę, wspólne spędzanie czasu. Na przykład psy chihuahua szczególnie uwielbiają przytulać się do właścicieli i przebywać z nimi, potrzebują szczególnie dużo uwagi.
Po czwarte: potęga sztuczki
Kondycja fizyczna to jedno, ale czy ktoś myśli o psiej pamięci? Młody umysł zwierzaka opóźnia jego starzenie się. Pies potrzebuje nieustannego treningu pamięci, bodźców pobudzających jego umysł. Nawet starszy pies powinien uczyć się nowych komend. Warto organizować psu nowe zabawy, dawać nowe zadania, nawet takie, które polegają na węszeniu. Zwierzak będzie zadowolony i ćwiczy tak istotny dla niego zmysł węchu.
Po piąte: nie bój się iść do weterynarza
Obecny rozwój weterynarii pozwala na leczenie wielu chorób. Warto szczepić psy, podawać im środki zwalczające pasożyt, w ten sposób zmniejsza się liczba potencjalnych pacjentów. Regularne badania u specjalisty pozwalają na wczesne wykrycie zmian chorobotwórczych. Diagnoza na wczesnym etapie pozwala na skuteczne leczenie wielu schorzeń. Mowa tu między innymi o problemach z zębami i chorobie zwyrodnienia stawów. Obie są szczególnie bolesne dla zwierząt i pogarszają ich jakość życia. Lepiej zapobiegać poważnym schorzeniom i leczyć je, gdy jest to wciąż możliwe.