Po wielu tygodniach ciepłej i słonecznej jesieni, w prognozach powoli zaczynają pojawiać się wzmianki o pierwszych przymrozkach i opadach śniegu. Druga połowa listopada to zatem ostatni dzwonek, aby zmienić opony na zimowe. W przeciwnym wypadku aura może nas nieprzyjemnie zaskoczyć. Jeśli natomiast planujecie dopiero zakup nowych opon, warto poświecić temu chwilę i dobrać takie, które będą odpowiednie dla naszego auta. Na początek trzeba przede wszystkim ustalić, jakiej opony tak naprawdę szukamy.
Opony zimowe czyli jakie?
Opony zimowe różnią się od letnich pod wieloma względami. Przede wszystkim „zimówki” są skonstruowane w taki sposób, aby mogły być używane, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Na drogach może pojawić się wówczas śnieg, błoto pośniegowe czy gołoledź. Istotna jest tu zatem odpowiednia konstrukcja bieżnika oraz mieszanka gumowa, która nie stwardnieje i nie straci elastyczności przy niskiej temperaturze.
Oponę zimową rozpoznamy przede wszystkim po graficznym symbolu 3PMSF (three peak mountain snow flake), przedstawiającym płatek śniegu i górę o trzech szczytach. Oznacza on, że dana opona przeszła odpowiednie testy i posiada certyfikat poświadczającym, że jest to opona zimowa. Symbol 3PMSF został zatwierdzony przez Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy. Przy wyborze opon zimowych spotkacie się także z oznaczeniem M+S (mud and snow). Informuje ono, że mamy do czynienia z oponą „błotno-zimową”, która nie musiała jednak przechodzić żadnych testów i nie posiada certyfikatów.
Jak wybrać opony zimowe do swojego samochodu
Przy zakupie nowych, zimowych opon podstawą jest określenie ich rozmiaru. Drugą ważną kwestią są też indeksy prędkości i nośności. Te dane znajdziemy na boku opony. Zobacz więcej
Informacji warto także poszukać na oficjalnych stronach sprzedawców. Wiele firm ma bowiem specjalne wyszukiwarki, które pomogą dobrać ogumienie do konkretnego modelu samochodu. Należy też ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Przy zakupie zimowych opon należy także kierować się tym, gdzie najczęściej i najwięcej jeździmy oraz jaki jest nasz styl jazdy. Warto zwracać uwagę na etykiety i poszczególne oznaczania. Bardziej dociekliwi mogą także zapoznać się z corocznymi testami z corocznymi testami, przeprowadzanymi przez niezależne instytuty np. niemiecki automobilklub ADAC.
Co jaszcze warto wiedzieć o oponach? Posłuchajcie co mówią o tym motoryzacyjni YouTuberzy z kanały Pojechani TV!
Autor: Adrianna Raszyk