Cząstki stali w popularnym lekarstwie! GIF pilnie zakazuje sprzedaży

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat. Zakazano w nim sprzedaży popularnego leku. W preparacie wykryto bowiem obecność cząstek stali nierdzewnej.

GIF zakazuje sprzedaży popularnego leku

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował pilny komunikat. Instytucja wydała zakaz wprowadzana do obrotu kilku partii leku Diprophos – to zawiesina do wstrzykiwania, która pomaga m.in. w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, chorób alergicznych, chorób skóry, kolagenozy czy zapalenia nerek. Preparat ten jest wydawany na receptę. Nagłe zawiadomienie GIF ma związek z otrzymaniem informacji o wykryciu cząstek stali nierdzewnej w wyrobie.

FAMHP (belgijski odpowiednik GIF - przyp. red.) na podstawie przeprowadzonej oceny medycznej nie stwierdził zagrożenia występowania ogólnoustrojowych skutków ubocznych w związku ze stwierdzoną niezgodnością. Natomiast ocenił, iż nie można wykazać bezpieczeństwa stosowania ww. produktu, w odniesieniu do potencjalnych reakcji miejscowych, zwłaszcza nowych, zaostrzonych lub przedłużających się stanów zapalnych i reakcji nadwrażliwości

– czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Diprophos znika z aptek

Instytucja zakazała sprzedaży trzech partii Diprophosu. Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego ma rygor natychmiastowej wykonalności i dotyczy całego kraju. W aptekach nie znajdziemy więc następujących serii wycofanego produktu leczniczego:

  • W030205, data ważności: 31.07.2024
  • W033583, data ważności 31.08.2024
  • W036601, data ważności: 30.09.2024

Podmiot odpowiedzialny: Organon Polska Sp. z o.o., ul. Marszałkowska 126/134, 00-008 Warszawa

Inspekcja farmaceutyczna dodaje, że na rynku nie odpowiedników leku Diprophos. W aptekach można jednak znaleźć produkty lecznicze o zbliżonym działaniu.

Internauci dostają tajemnicze maile o wystawionej e-recepcie. O co chodzi?
Od kilku dni internauci mogą dostawać na swoje skrzynki mailowe tajemnicze e-recepty. CERT Polska ostrzega: to oszustwo! W ten sposób cyberprzestępcy znów wyciągają ręce po nasze dane.

Oceń ten artykuł 0 0