hity na MAXXa
hity na MAXXa

Czerwona plama na twarzy? Może chodzić o poziom wit. B3

Witamina B3 jest bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej nadmiar może jednak być groźny. Jakie są sygnały za wysokiego poziomu?

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Co to jest witamina B3 i za co odpowiada?

Witamina B3 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą z grupy B, której główną funkcją jest udział w procesach metabolicznych, zwłaszcza w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek w energię. Odpowiada także za produkcję enzymów uczestniczących w syntezie DNA, a także za zdrowie układu nerwowego i skóry – łagodzi trądzik i pomaga przy przebarwieniach.

Regularne spożywanie niacyny wspiera prawidłowe działanie mózgu oraz poprawia krążenie krwi. Uważa się, że witamina B3 może przyczyniać się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) i podniesienia poziomu dobrego cholesterolu (HDL), co wspomaga zdrowie serca.

W czym znajduje się witamina B3?

Witamina B3 jest obecna w wielu produktach spożywczych, dzięki sposób w łatwy sposób możemy dostarczyć ją do organizmu. Najlepsze źródła niacyny to:

  • mięso – w szczególności drób, wołowina, wieprzowina,
  • ryby – łosoś, tuńczyk, makrela,
  • produkty pełnoziarniste – chleb razowy, kasze, brązowy ryż,
  • rośliny strączkowe – fasola, soczewica, groch,
  • orzechy i nasiona – orzechy arachidowe, migdały, nasiona słonecznika.

Nadmiar witaminy B3 – czy jest szkodliwy?

Chociaż witamina B3 jest niezbędna dla zdrowia, jej nadmiar również może być niebezpieczny. Dotyczy to szczególnie tych sytuacji, kiedy przyjmowana jest w formie suplementów. Przedawkowanie niacyny prowadzi między innymi do tzw. „niacynowego rumienia” – zaczerwienienia skóry, któremu towarzyszy uczucie pieczenia lub nawet gorąca, mrowienia i swędzenia. Odpowiedzialne za to jest rozszerzenie naczyń włosowatych i zwiększenie przepływu krwi do skóry. Rumień najczęściej umiejscowiony jest na twarzy, ale może pojawić się również w innym miejscu w górnej części ciała.

Inne objawy nadmiaru niacyny obejmują:

  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy żołądkowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka,
  • zaburzenia funkcjonowania wątroby, mogące prowadzić nawet do martwicy.

Artykuł ten ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultuj się z lekarzem.


 

Oceń ten artykuł 0 0