Czy żółty ser jest zdrowy?
Kto z nas nigdy nie zadał sobie powyższego pytania? W końcu po żółty ser sięgamy tak często, że warto wiedzieć, czy ma on jakieś zalety, jeśli o wpływa na organizm chodzi. Jeżeli spożywamy go umiarkowanie, to dzięki niemu zyskujemy sporo białka, które wspomaga budowę i regenerację mięśni. Jest też źródeł wapnia, czyli wzmacnia kości i zęby, pomagając zapobiegać osteoporozie. Zawiera także witaminy A, D, B12, a te wspierają wzrok, odporność oraz układ nerwowy.
Negatywne skutki jedzenia sera żółtego
Duża zawartość tłuszczów powoduje jednak, że nadmiar żółtego sera w diecie może nie tylko doprowadzić do zwiększenia masy ciała, ale i źle wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Zwiększa się wtedy ryzyko miażdżycy czy zawału mięśnia sercowego. U niektórych spożywanie żółtego sera może doprowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego. Pojawiają się wtedy wzdęcia, bóle brzucha czy uczucie dyskomfortu w podbrzuszu.
Ostrożne powinny być przede wszystkim osoby, które zmagają się z migrenami. W serze znajduje się tyramina, a ten związek może przyczyniać się do wywoływania napadów bólowych. Zbyt duża ilość tej substancji w diecie niekiedy doprowadza też do nadmiernego pocenia się czy nudności. U osób, a w szczególności kobiet, jedzących duże ilości żółtego sera, czasami dochodzi także do problemów z cerą i zaostrzenia stanów zapalnych skóry.
Jak często można jeść ser żółty?
Jeśli lubimy żółty ser, to nie musimy całkowicie z niego rezygnować. Warto jednak ograniczyć jego spożycie do trzech razy w tygodniu. Dietetycy zalecają porcję 40 g dziennie.
Źródło: Interia Zdrowie
Autor: Klaudia Dzięgiel