W ostatnich tygodniach przed uroczystymi obchodami 100-lecia niepodległości Polski zrodził się pomysł dodatkowego dnia wolnego od pracy – 12 listopada 2018 roku. W ostatnią środę Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy ustanawiającej ten dzień świętem narodowym, a prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał. Ze względu na duże zamieszanie wokół dnia 12 listopada i ekspresowego tempa, w jakim pracowano nad ustawą, w związku z nowym świętem wciąż rodzi się wiele pytań. Niemal do samego końca nie było wiadomo, kto tak naprawdę będzie miał wolne w poniedziałek po 11 listopada oraz czy tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu.
Czy 12 listopada zrobimy zakupy?
Wbrew niejasnościom prawnym i chaosowi ustawowemu, 12 listopada sklepy w Polsce mają być zamknięte – tak jak w każde inne święto. Tak ogłosiła Państwowa Inspekcja Pracy wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podobnie jak w przypadku np. niedziel niehandlowych, otwarte będą mogły być tylko małe sklepy, w których właściciel albo ktoś z jego rodziny stanie za ladą.
Obowiązywanie zakazu handlu 12 listopada budziło wiele niejasności, ponieważ w jednej z wersji ustawy uchwalonej przez Sejm w tej kwestii tego dnia miały nie obowiązywać zasady takie, jak w niedziele niehandlowe oraz święta. Senat, wprowadzając poprawki, skreślił jednak z ustawy takiż artykuł. Senat zgodził się z opinią, jaką wygłosiła m. in. „Solidarność”, iż pracownicy handlu nie powinni być traktowani gorzej niż pracownicy innych działów gospodarki.
Oficjalne stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy
Uchwalona przez Sejm w dniu 24 października 2018 r. ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 12 listopada 2018 r. uroczystym Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy.
Ustawa w wersji uchwalonej przez Sejm w art. 3 stanowiła, że w dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 305 i 650).
Uchwałą z dnia 26 października 2018 r. Senat wprowadził poprawki do ustawy polegające m.in. na skreśleniu art. 3 ustawy.
Senat podzielił opinię partnerów społecznych, reprezentujących pracowników handlu (m.in. NSZZ „Solidarność”), że pracownicy handlu nie mogą być traktowani gorzej niż pracownicy innych działów gospodarki. Zdaniem Wysokiej Izby, Parlament powinien być konsekwentny w swoich ocenach i preferencjach dotyczących ochrony pracownika i działania w interesie rodziny. Nie znaleziono merytorycznego uzasadnienia, aby w przypadku nowo stanowionego święta odstąpić od poglądów i idei przyświecających Parlamentowi w momencie uchwalania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.
W świetle powyższego, w związku z przyjęciem przez Sejm poprawki Senatu, w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywać będą ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta określone w przepisach ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Autor: Maria Staroń