Czym jest średniowieczna formuła in effigie? Dlaczego kamfora znika? Gdzie grzechotnik ma grzechotkę?

29 września 1794 r. na przywódcach konfederacji targowickiej wykonano wyroki śmierci według średniowiecznej formuły in effigie, czyli...? Do kogo zwracamy się "Magnificencjo"? Gdzie grzechotnik ma grzechotkę? Dlaczego kamfora znika? Znasz odpowiedzi na te pytania? Zobacz, z czym zmierzyli się uczestnicy 252. odc. 5. sezonu "Milionerów"!

29 września 1794 r. na przywódcach konfederacji targowickiej wykonano wyroki śmierci według średniowiecznej formuły in effigie, czyli:

a) obalając ich pomniki

b) łamiąc ich kołem

c) wieszając ich portrety

d) gilotynując ich giermków

Już przy drugim pytaniu Janusz napotkał problemy. Niepewność podpowiadała mu, by skorzystać z koła ratunkowego, jednak zrezygnował z tej możliwości po ponownym przeczytaniu pytania. Szybko zdecydował zaznaczyć się wariant: „łamiąc ich kołem”. Niestety, to błędna odpowiedź. Poprawną jest "c".

29 września 1794 r. na przywódcach konfederacji targowickiej wykonano wyroki śmierci według średniowiecznej formuły in effigie, czyli wieszając ich portrety.

Średniowieczna formuła in effigie jest to kara śmierci wykonana na wizerunku skazanego, który na przykład nie dożył egzekucji albo zbiegł poprzez wieszanie jego portretu.

Step to suchoroślowa formacja trawiasta. A stepowanie?

a) przemiana łąk w lasy

b) meliorowanie terenu

c) powolny chód konia

d) wybijanie rytmu stopami

Uczestniczka zaznaczyła poprawną odpowiedź, a był to wariant "d" - wybijanie rytmu stopami. Step to suchoroślowa formacja trawiasta. A stepowanie to wybijanie rytmu stopami.

Do kogo zwracamy się "Magnificencjo"?

a) do prezydenta

b) do rektora

c) do ordynatora

d) do papieża

Przy tym pytaniu intuicja okazała się złym doradcą. Uczestniczka wykluczyła odpowiedzi "a" i "c", zastanawiając się nad "papieżem" i "rektorem". Ostatecznie zdecydowała się na "d" i to był błąd. "Magnificencjo" zwracamy się do rektora.

Gdzie grzechotnik ma grzechotkę?

a) w pysku

b) w kapturze karkowym

c) w kloace

d) na końcu ogona

Poprawna odpowiedź na to pytanie to wariant "d" - grzechotnik ma grzechotkę na końcu ogona.

Pozostawiona w otwartym pojemniku kamfora znika, gdyż ulega:

a) resublimacji

b) sublimacji

c) skraplaniu

d) kondensacji

Po chwili zastanowienia, uczestniczka przypuszczała jaka odpowiedź jest słuszna, jednak nie chciała ryzykować - postanowiła skorzystać z pierwszego koła ratunkowego. Komputer wykluczył dwie błędne odpowiedzi, utwierdzając tym samym przypuszczenia Pauliny. Uczestniczka definitywnie zaznaczyła "b" i to była słuszna decyzja. Pozostawiona w otwartym pojemniku kamfora znika, gdyż ulega sublimacji, a sublimacja to zamiana ciała stałego w lotne.

Ta lalka ma wyłupiaste oczy, tułów ptaka i sprowadza dzieci na złą drogę.

a) bobo

b) Momo

c) reborn

d) Zuzia

Uczestniczka poprosiła o pomoc publiczność. Większość osób zgromadzonych w studiu telewizyjnym postawiło na wariant "b". Tym samym tropem poszła uczestniczka i to była poprawna odpowiedź! Momo to dzieło japońskiego artysty, który podkreśla, że nie ma nic wspólnego z internetowym wyzwaniem w wyniku którego dzieci popełniają samobójstwa.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze