hity na MAXXa
hity na MAXXa

Czym jest ubezpieczenie Assistance i czym różni się od AC?

Artykuł sponsorowany

Poza obowiązkowym dla posiadaczy pojazdów ubezpieczeniem OC, możesz się zdecydować na polisy dodatkowe. Dzięki nim uzyskujesz szerszą ochronę. Do takich ubezpieczeń należą m.in. Assistance i Autocasco. Zobacz, czym się różnią i dlaczego warto się na nie zdecydować

Materiały prasowe

AC i Assistance – jak działają te ubezpieczenia?

Ubezpieczenie AC, inaczej Autocasco, obejmuje pokrycie szkód w pojeździe, które są wynikiem stłuczek i wypadków spowodowanych z Twojej winy, czy też stanowią efekt działania nieznanych osób trzecich, zwierząt lub sił natury. Ubezpieczyciel oferuje różne warianty ochrony w ramach AC samochodu czy motocykla. Możesz wybrać polisę, która chroni Cię również przed ryzykiem utraty pojazdu w wyniku kradzieży.  

Ubezpieczenie Assistance samochodu ma natomiast zapewnić Ci szybką pomoc w przypadkach wskazanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia m.in. awarii auta, kradzieży, kolizji czy wypadku. Ubezpieczyciel w ramach Assistance zaoferuje Ci wsparcie prawne, tłumacza na miejscu zdarzenia, naprawę auta, jego holowanie do najbliższego warsztatu, ale i do Twojego miejsca zamieszkania. Zakres Assistance, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia AC, różni się w zależności od wariantu, na jaki się zdecydujesz.

Jaki może być zakres ubezpieczenia AC i Assistance?

Na przykładzie oferty ubezpieczyciela Redclick można przedstawić warianty ochrony ubezpieczeniowej z tytułu AC pojazdu. Firma ubezpieczeniowa oferuje kilka opcji AC dla samochodów osobowych:

  • AC Kradzież i Pożar – obejmujące ochronę w zakresie szkód kradzieżowych i spowodowanych pożarem samochodu.
  • AC Dzikie zwierzęta – zapewniające naprawę i pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta w ubezpieczonym pojeździe.
  • AC Kolizje z Pojazdami i Żywioły – obejmuje ochronę od szkód powstałych w wyniku zderzenia z innymi pojazdami objętymi obowiązkowym OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz zjawisk pogodowych, w tym: gradu, ulewy czy wichury.
  • AC Kolizje, Żywioły i Wandalizm – obejmuje szkody powstałe w wyniku zderzenia z innymi pojazdami objętymi obowiązkowym OC, a także takie, do których doszło na skutek zjawisk pogodowych, zderzenia z innymi obiektami (w tym szkody parkingowe) oraz spowodowanych przez wandalizm.
  • AC Szyby – ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w razie pęknięcia szyby w Twoim samochodzie w wyniku działań zjawisk pogodowych, aktów wandalizmu i przyczyn losowych.

Jeśli chodzi o Assistance, to również i w tym przypadku dostępne są różne warianty ochrony. Mogą różnić się pod względem m.in.:

  • sum ubezpieczenia właściwych dla napraw pojazdu na miejscu zdarzenia,
  • dystansu przeznaczonego na holowanie – w Polsce i za granicą,
  • udostępnienia samochodu zastępczego (czy w ogóle jest dostępny i na jak długo),
  • zapewnienia miejsc noclegowych dla kierowcy i pasażerów.

W najwyższych pakietach auto Assistance możesz mieć zapewnione holowanie pojazdu bez limitu kilometrów, wysokie sumy maksymalne na naprawę auta na miejscu zdarzenia czy kilkudniowe wypożyczenie samochodu zastępczego.

Różnice pomiędzy AC a assistance

Obie polisy wykupujesz dobrowolnie, ale obejmują inny zakres ochrony. Jeśli, np. Twój samochód zostanie skradziony, a AC uwzględnia taką szkodę, otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela. Dodatkowo, jeśli posiadasz Assistance, towarzystwo zapewni Ci pomoc prawną i samochód zastępczy.

Analogicznie w przypadku kolizji czy wypadku, jeśli to Ty jesteś sprawcą, AC zapewni naprawę Twojego pojazdu, a z ubezpieczenia Assistance otrzymasz świadczenia w postaci holowania auta do warsztatu czy do miejsca zamieszkania. Ubezpieczyciel zorganizuje również ewentualną naprawę na miejscu zdarzenia czy pomoc prawną.