Ogórki pakowane w folię. Dlaczego tak jest?
Rozglądając się po stoiskach warzyw, nasz wzrok często pada na rozmaite produkty wystawione na sprzedaż. Wśród nich często znajdują się zapakowane w folię ogórki. Dlaczego wspomniane warzywa są sprzedawane właśnie w taki sposób? Czym w takim razie różnią się od ogórków, które nie posiadają „dodatku” w postaci warstwy folii? Co ciekawe, powód okazuje się bardzo prozaiczny! Chodzi przede wszystkim o ochronę produktu przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą pojawić się podczas transportu. Dostawy przyjeżdżające z terenów położonych poza granicami kraju często trwają dosyć długo, co oznacza, że istnieje duże ryzyko uszkodzenia ogórków posiadających delikatną skórkę.
Ogórki szklarniowe w folii
Ochrona przed uszkodzeniami to nie jedyny powód, dla którego ogórki spoza Polski posiadają dodatkową „warstwę”. Wspomniane warzywa składają się bowiem głównie z wody, a ta z czasem może szybko wyparować. Aby opóźnić takie działanie, folia niejako „zatrzymuje” wodę w ogórkach, sprawiając, że są one dłużej świeże.
Warto wspomnieć również o tym, że ogórki „nie lubią towarzystwa” niektórych owoców. Wszystko za sprawą wydzielanego etylenu, który niekorzystnie wpływa na zielone warzywa – stąd też bliskie położenie ogórków bez warstwy ochronnej obok np. jabłek, gruszek lub bananów negatywnie wpływa na ich kondycję.
Pamiętajmy, że niemal wszystkie ogórki w folii pochodzą z importu. Te, które nie posiadają foliowego zabezpieczenia, są więc od krajowych dostawców.
Autor: Sabina Obajtek