Do tej pory znaleziono jedynie dwa okazy. Naukowcy uchwycili tajemnicze zwierzę [FOTO]

Tajemnicze zwierzę, które udało się odszukać naukowcom z Australii, nie było widziane od 27 lat. Do tej pory udało się zaobserwować je jedynie dwukrotnie. Wyjątkowa fotografia została udostępniona na Twitterze. 

Morskie zwierzę ostatni raz widziano w 1996 roku

To stworzenie jest niezwykle trudne do zaobserwowania. Australijscy badacze podwodnego świata z dumą przyznali na Twitterze, że udało się im wreszcie wytropić bardzo rzadko widywaną rybę denną. Po raz ostatni przedstawiciel tych kręgowców zauważony był w 1996 roku. Specyficzne zwierzęta żyjące na dużej głębokości zostały odkryte niewiele wcześniej. Po raz pierwszy naukowcy opisali je w 1986 roku. Do tej pory natrafiono jedynie na dwa okazy!

Nieduża ryba, znaleziona przez naukowców potrafi się doskonale zamaskować. Jej zdolności kamuflażu i głębokość, na której żyje, sprawiają, że naprawdę ciężko ją dokładnie zbadać. Internauci głowią się, by dostrzec okaz na fotografii udostępnionej w sieci przez zespół specjalistów z CSIRO (australijskiej organizacji zrzeszającej badaczy z różnych specjalności). Tylko najbardziej bystre osoby potrafią wypatrzeć ukrytą na dnie rybę!

Badacze są pod wrażeniem swojego szczęścia

Jak informuje portal Yahoo Australia, eksperci morscy są podekscytowani i uradowani znaleziskiem. Denne stworzenie udało się im odszukać na głębokości 292 metrów u wybrzeży odległej Wyspy Flindersa na Tasmanii. Zakończona niepoodziewanym sukcesem wyprawa miała miejsce w lipcu, ale dopiero teraz jej członkowie pochwalili się zdjęciem ryby. Badacze są szczęśliwi, że mogli znów przyjrzeć się stworzeniu, które nadal skrywa wiele tajemnic.

Wiem, że to rzadka i wyjątkowa ryba. Szanse na zobaczenie tego osobnika w tym trudnym dla naukowców środowisku i jeszcze uchwycenie go na zdjęciu mogę przyrównać do cudu

– mówiła australijskiemu portalowi dr Candice Untiedt.

Lipcowa wyprawa badaczy z CSIRO miała za celb sprawdzenie, w jaki sposób zmieniający się klimat wpływa na australijskie ekosystemy morskie.

Autor: Katarzyna Krzyżak-Litwińska

Komentarze
Czytaj jeszcze: