Google Doodle
To przygotowane na specjalne okazje grafiki bądź animacje, pokazujące się na stronie głównej wyszukiwarki Google. Po kliknięciu w nie, przenosimy się do wiadomości na temat danego wydarzenia, znalezionego w wyszukiwarce Google. A przeważnie są to istotne rocznice, odkrycia na skalę światową, sławne osoby, czy wydarzenia historyczne. Google ma na celu zachęcenie do zbierania wiedzy na temat ważnych wydarzeń, które mają swoją rocznicę w danym dniu. Często zachęca do tego poprzez interaktywną animację.
Google Doodle upamiętnia dr. Ignaza Semmelweisa
W świetle globalnego wybuchu COVID-19 dzisiejszy #GoogleDoodle uznaje Ignaza Semmelweisa, powszechnie znanego za pierwszą osobę, która zasugerowała ratujące życie korzyści z mycia rąk – zaznacza Google Doodle.
To kolejny raz, gdy Google Doodle w odpowiednich sytuacjach przybliża sylwetki znakomitych osobistości ze świata naukowców, którym zawdzięczamy obecnie wiele. Swoimi odkryciami ustanowili podwaliny pod aktualnie panujące prawa medycyny, czy technologii. Tym razem, w dobie pandemii koronawirusa odwołano się do pioniera mycia rąk – dr. Ignaza Semmelweisa. Obecnie kluczową czynnością, która minimalizuje zarażenie się SARS-CoV-2 jest właśnie odpowiednia higiena rąk. W związku z tym dzisiejsza strona główna Google przedstawia animację, na której wyżej wspomniany doktor odlicza czas do instruktażu mycia rąk. Zobaczcie sami!
Polscy celebryci również wzięli sobie do serca odpowiednią higienę dłoni i zaprezentowali swoje wykonanie do akompaniamentu ich słynnych utworów. Wśród nich znalazła się między innymi Beata Kozidrak, która zachęcała swoich fanów do częstego powtarzania tej czynności.
Ignaz Semmelweis
Był lekarzem urodzonym 1 lipca 1818 roku, pochodzącym z rodziny węgierskich Niemców. Zasłynął z utworzenia nowej gałęzi medycyny – antyseptyki, która zajmuje się kwestią niszczenia drobnoustrojów poprzez odkażanie. Ta kwestia znacząco wpłynęła na jakość położnictwa i chirurgii. Zalecił lekarzom i całemu personelowi medycznemu stosowanie roztworu podchlorynu wapnia do mycia rąk przed wykonaniem zabiegów i wszelkich badań. Efekty okazały się imponujące i uratowały życie wielu osobom. W kwietniu 1848 r. w jednym ze szpitali odsetek zgonów z powodu gorączki połogowej wynosił 18,3%, w czerwcu - po zastosowaniu zaleceń Semmelweisa – 2,2%, a w lipcu spadł do 1,2%.
Zobacz także: