Dziki buszują po miastach. Jak zachować się w czasie bezpośredniego spotkania ze zwierzętami? Oto kilka ważnych zasad

Dziki są coraz częstszymi gośćmi w miastach. Nowe zabudowania powstają na terenach, na których przez lata mieszkały zwierzęta, a niezabezpieczone kosze na śmieci są ogromną pokusą dla ssaków szukających pożywienia. Co robić, by bezpośrednie spotkanie z dzikiem, skończyło się szczęśliwie? Warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Co robić, gdy spotkam dzika?

Zwierzęta pojawiają się w mieście szukając pożywienia. Jeśli je znajdują, wówczas do takiej sytuacji się przyzwyczają. Szczególną ostrożność należy zachować w lasach i na szlakach turystycznych, a także w miejscach, w których dziki wcześniej zryły teren. Po zmroku należy unikać zarośli i łąk. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których jeżdżą samochody. Nawet jeśli dzik wydaje się być oswojony, to wciąż pozostaje dzikim zwierzęciem. 

fot. shutterstock.com

Gdy zauważymy dzika, nie powinniśmy się do niego ani zbliżać, ani wykonywać gwałtownych ruchów. Zwierząt nie należy straszyć. Szczególną ostrożność należy zachować podczas spacerów z czworonogimi pupilami – pies może sprowokować atak dzikiego zwierzęcia. Warto pamiętać, że ranne zwierzęta, a także lochy z pasiakami, są szczególnie niebezpieczne i mogą być agresywne. Jeśli dzik nie zostanie sprowokowany, sam nie zaatakuje człowieka. Mieszkańcy i turyści powinni jednak pamiętać, że zaniepokojona locha z młodymi jest bardzo agresywna. Warchlaków nie wolno dotykać, zaczepiać, łapać, ani tym bardziej atakować. Dzików nie wolno szczuć psami oraz dokarmiać.

Spotkanie z dzikiem. O czym warto pamiętać?

Dziki to silne zwierzęta, które niezwykle rzadko atakują ludzi. Dzieje się tak najczęściej, gdy bronią potomstwa lub poczują się zagrożone. Co robić, by uniknąć niebezpiecznej konfrontacji z potężnym i szybkim ssakiem? Trzeba zachować ostrożność i pamiętać, że:

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze