Eksperci ostrzegają przed paleniem kadzidła. Może szkodzić zdrowiu

Palenie kadzidła jest praktyką zakorzenioną w wielu kulturach i zakamarkach świata. Wiele wskazuje na to, że jest to szkodliwe dla naszego zdrowia. Eksperci ostrzegają.

Robert Harding Video/Shutterstock

Palenie kadzidła wykorzystywane jest od wieków

Palenie kadzideł stosowane jest od wieków w wielu rytuałach religijnych, medytacji, a także w kosmetyce czy kuchni. Już w starożytnej Grecji używano kadzidła w celach kultowych, a w Rzymie od III wieku odkrywało ogromną rolę w kulcie cesarza. W liturgii chrześcijańskiej kadzidła używa się dla podniesienia uroczystego nastroju niektórych nabożeństw. Sporo osób pali też kadzidełka, by poprawić atmosferę w domu. Na rynku są różne ich zapachy.

Eksperci ostrzegają. Może szkodzić zdrowiu

Coraz częściej eksperci ostrzegają przed szkodliwym wpływem palenia kadzidła na nasze zdrowie. Jak podaje portal Poradnik Zdrowie podczas spotkania naukowego American College of Allergy, Asthma and Immunology w Bostonie pokazano przypadek 87-letniej pacjentki. Kobieta cierpi na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Pacjentka skarżyła się na duszności. Nie ustępowały one mimo tlenoterapii. Dopiero szczegółowy wywiad ujawnił, że kobieta codziennie paliła kadzidła. Mimo prośby o zaprzestanie tej praktyki, nie przestrzegała zaleceń i dalej to robiła, argumentując, że wyraża tak szacunek dla swoich przodków. Gdy dano jej elektryczny zamiennik kadzidła, stan zdrowia kobiety zaczął się poprawiać.

W raporcie ACAAI można przeczytać, że opary kadzideł są źródłem toksycznych substancji, które są uwalniane w wyniku spalania, w tym: węgla, siarki oraz tlenków azotu, ale i również rakotwórczego formaldehydu czy wielopierścieniowych związków aromatycznych.

Warto też wiedzieć, że podczas palenia kadzidła wytwarzana jest większa ilość drobnych cząstek stałych niż, gdy palimy papierosy. Na gram kadzidła przypada około 45 mg takich cząstek. W przypadku papierosów jest to 10 mg. Praktyka ta więc może powodować problemy ze zdrowiem. Unikać powinni jej osoby z astmą oraz z alergią.

Osoby, które palą kadzidła, mogą nie zdawać sobie sprawy, że członkowie rodziny, w tym dzieci, są narażeni na bierne palenie – mówi autorka badania i członkini ACAAI, alergolożka Mary Lee-Wong.

Autor: Natalia Zoń

Komentarze
Czytaj jeszcze: