Eurowizja 2022. Uczestnicy polskich preselekcji
W ostatnich tygodniach wokół wyboru reprezentanta Polski w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji zrobiło się spore zamieszenie. Telewizja Polska początkowo zamierzała wybrać kandydata wewnętrznie i ogłosić jego nazwisko najpóźniej 2 stycznia 2022 roku. Tuż przed tą datą wprowadzono jednak zmiany w regulaminie i przesunięto termin na 15 stycznia 2022 roku. Wkrótce okazało się, że TVP po raz kolejny zmieniła zdanie i jednak zdecydowała się zorganizować publiczne preselekcje. Koncert eliminacyjny, w którym o bilet do Turynu powalczy dziesięcioro wykonawców, zapowiedziano na 19 lutego 2022 roku. Oto pełna lista uczestników:
- Ania Byrcyn – „Dokąd”,
- Daria – „Paranoia”,
- Emilia Dębska (Mila) – „All I Need”,
- Karolina Lizer – „Czysta woda”,
- Karolina Stanisławczyk & Toro Chica – „Move”,
- Krystian Ochman – „River”,
- Kuba Szmajkowski – „Lovesick”,
- Lidia Kopania – „Why Does It Hurt?”,
- Siostry Szlachta – „Drogowskazy”,
- Unmute – „Głośniej niż decybele”.
Eurowizja. Głusi z zespołu Unmute chcą reprezentować Polskę
Zakwalifikowanie się zespołu Unmute do preselekcji do Eurowizji to historyczny moment. Po raz pierwszy w ponad 60-letniej historii międzynarodowego konkursu mają szansę wziąć w nim udział osoby głuche. W skład grupy Unmute wchodzi pięcioro artystów: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska, którzy chcą udowadniać, że ograniczenia w muzyce nie istnieją.
Zgłoszenie Unmute do preselekcji Eurowizji jest manifestem o prawo do uczestnictwa w popkulturze. Pomysł na kampanię społeczną Polskiego Związku Głuchych narodził się z potrzeby edukacji społecznej na temat odbioru muzyki przez osoby głuche, które kochają muzykę dokładnie tak samo jak osoby słyszące, ale zespół chce też w ten sposób pokazać niesłyszącym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Że wszyscy mogą pokazać światu swoje talenty, miłość do muzyki i emocje wyrażone dźwiękami. Świat nie stawia przed nimi żadnych ograniczeń, a cała branża muzyczna powinna być solidarna
Preselekcje do Eurowizji 2022. Unmute – „Głośniej niż decybele”
Piosenka „Głośniej niż decybele”, z którą Unmute bierze udział w preselekcjach do Eurowizji, powstała w ramach kampanii społecznej Polskiego Związku Głuchych i zdążyła wywołać w ostatnim czasie niemałe zamieszanie. Utwór wykonywany w polskim języku migowym spotkał się z ciepłym przyjęciem eurowizyjnych fanów, ale i wzbudził pewne kontrowersje – z powodu braku partii wokalnych zaczęto debatować nad jego regulaminowością. Zwolennicy wysłania Unmute na Eurowizję zauważają jednak, że w regulaminie nie zostało jednoznacznie określone, czy podobne piosenki mogą być dopuszczane do udziału w konkursie. Wcześniej sytuacja, w której osoby głuche walczyłyby o występ na eurowizyjnej scenie, nie miała miejsca. Gdyby polskiemu zespołowi udało się wygrać preselekcje, byłby to prawdziwy przełom.
Cieszymy się, że zespół Unmute został zauważony i doceniony. Pierwszy raz w historii w konkursie Eurowizji pojawił utwór śpiewany w języku migowym. Naszym utworem udowodniliśmy, że bariery są tylko w naszych głowach i jeżeli tylko chcemy, możemy je pokonać. Pokazujemy, że muzyka może być różnorodna, że warto realizować marzenia i mówić głośno o naszych potrzebach. Myślę, że w konkursie Eurowizji w Turynie mamy spore szanse, ponieważ pokażemy coś, czego jeszcze nie było w tym konkursie od 1956 roku
– mówi Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych.
Autor: Maria Staroń