Facebook wyłączy kilka funkcji
Facebook rozesłał do swoich użytkowników komunikat, w którym powiadomił o zrezygnowaniu z kilku udogodnień. Za kilkanaście dni wyłączone zostaną funkcje "Znajomi w pobliżu", "Alerty pogodowe", "Historia lokalizacji" i "Lokalizacja w tle". Serwis społecznościowy poinformował również o tym, co stanie się z naszymi danymi, które aplikacja zbierała w okresie działalności tych funkcji.
Po 31 maja 2022 funkcje Znajomi w pobliżu i Alerty pogodowe przestaną być dostępne. Informacje udostępnione przez Ciebie w ramach tych funkcji, w tym Historia lokalizacji i Lokalizacja w tle, przestaną być gromadzone po 31 maja 2022, nawet jeśli zostały uprzednio przez Ciebie włączone
– czytamy w ogłoszeniu Facebooka.
Co to oznacza dla użytkownika?
Użytkownik może już teraz usunąć informacje o lokalizacji, które Facebook gromadził na jego temat w ramach tych funkcji. Jednocześnie serwis umożliwia pobranie archiwów, w których będzie można zobaczyć wszystkie dane, jakie aplikacja zgromadziła w tym zakresie. Na to internauci mają czas do 31 sierpnia 2022 roku. Niezależnie od decyzji internautów, Facebook automatycznie usunie te informacje ze swoich serwerów po tym terminie. Należy jednak pamiętać, że serwis wciąż może gromadzić nasze dane lokalizacyjne w ramach innych funkcji. Jeśli nie życzysz sobie, aby aplikacja Facebooka śledziła Twoją lokalizację, możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach telefonu.
"Znajomi w pobliżu" i "Alerty pogodowe" – czym były te funkcje?
Kilka lat temu Facebook postanowił wprowadzić funkcję "Znajomi w pobliżu". W założeniu miała ona pozwalać na odnajdywanie naszych znajomych, którzy znajdowali się niedaleko od nas. Szybko okazało się jednak, że internauci nie są zbyt chętni do korzystania z takiego rozwiązania. Zwłaszcza że istniało już wtedy wiele różnych aplikacji, które umożliwiały udostępnianie naszej lokalizacji bliskim. Serwis oferował też funkcję "Alertów pogodowych", która miała wysyłać do użytkowników ostrzeżenia meteorologiczne. Wydaje się jednak, że to udogodnienie nigdy nie było rozwinięte w Polsce na szeroką skalę, więc jego zniknięcie nie będzie sporym zaskoczeniem dla internautów.
Używaliście którejś z tych funkcji?
Autor: Hubert Wiączkowski