Facebook zagroził wycofaniem się z Polski. To reakcja serwisu na decyzję Irlandzkiej Komisji ds. Ochrony Danych

Koniec Facebooka i rozmów na Messengerze?! Serwis społecznościowy zagroził, że całkowicie wycofa się z Unii Europejskiej. Powodem decyzja Irlandzkiej Komisji ds. Ochrony Danych, która zakazuje wysyłania danych o użytkownikach z Unii na amerykańskiej serwery.

Internetowy gigant

Dzisiaj Facebooka znany jest na całym świecie. Konto w serwisie społecznościowym, które z początku miało służyć jedynie do komunikowania się, ma aktualnie większość z nas. W samej Unii Europejskiej zarejestrowało się ponad 400 mln użytkowników, w Polsce ponad 20 mln. Facebook służy dziś jednak nie tylko do utrzymywania kontaktów. Prawdziwy gigant internetowy śledzi w sieci praktycznie każdy nasz ruch. Dzięki staranie gromadzonym i selekcjonowanym informacjom o użytkownikach, portal decyduje między innymi o tym, co dociera do konkretnych internautów.

Facebook zniknie z Polski?

Konto na Facebooku i rozmowy na Messengerze dziś są oczywistością. Jak się jednak okazuje, serwis społecznościowy niedługo może zniknąć z naszego kraju! Ja czytamy na portalu Business Insider, firma uprzedza, że wkrótce może zostać zmuszona do zaprzestania oferowania swoich usług na terenie Unii Europejskiej. Powód? Decyzja Irlandzkiej Komisji ds. Ochrony Danych, która zakazuje wysyłania danych użytkowników z Unii na amerykańskiej serwery. Nastąpiło to po tym, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził nieprawidłowości w amerykańskich przepisach dotyczących prywatności.

Co na to Facebook?

Firma Marka Zuckerberga podkreśla, że zakaz wysyłania danych do USA w praktyce oznacza uniemożliwienie działalności serwisu. Oprogramowanie Facebooka uruchomione jest na amerykańskich serwerach i wymaga ono ciągłego przepływu danych.

Według ekspertów jednak wycofanie się spółki z Unii Europejskiej nie jest tak łatwe. Informacje o zamknięciu serwisu dla krajów należących do UE, według niektórych to jedynie gra na emocjach, bowiem rynek europejski jest zbyt lukratywny, by z niego zrezygnować.

Autor: Aleksandra Biłas

Komentarze
Czytaj jeszcze: