Atak foki
Ataki fok miały miejsce w Kazachstanie, nad Morzem Kaspijskim. W Aktau ludzie korzystali z plaż i chętnie wchodzili do wody. W pewnym momencie foka zaatakowała 25-latka, o czym poinformowała tamtejsza agencja informacyjna zakoz.kz. Mężczyzna w wyniku ataku ucierpiał dość poważnie – został dotkliwie pogryziony w rękę i ramię, a jego plecy zostały mocno poszarpane. Po tym wypadku przyznał, że atak mógł skończyć się tragicznie, gdyby nie jego przyjaciele:
Wszyscy myślą, że foki to miłe stworzenia. Ale to nie tak. To są drapieżniki, które szukają w morzu ofiary. Gdyby nie pomogli mi przyjaciele, foka pożarłaby mnie całego.
Co ciekawe, to nie koniec takich incydentów. W tym samym miejscu w sobotę foka zaatakowała dwie dziewczynki: 11-latkę i 12-latkę. Jedna z nich została pogryziona w plecy i ramię, drugą natomiast zaatakowała w rękę.
Dlaczego foki atakują?
Foki kojarzą się z uroczymi i niegroźnymi zwierzętami, które najczęściej możemy zobaczyć w ogrodach zoologicznych. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w naturalnym środowisku – tam foki mogą atakować w przypadku, gdy człowiek wpływa na ich teren. Foki to w końcu zwierzęta terytorialne! Wytłumaczył to dyrektor społecznej organizacji ekologicznej Kaz Eco Patrol, Timur Jelieusizow:
Ludzie wtargnęli w miejsca zamieszkiwane przez foki. Zajmują należne im terytorium, dlatego ssaki atakują. Uważam, że państwo powinno rozważyć stworzenie miejsc, w których foki będą się czuć bardziej komfortowo.
Foka może także zaatakować w momencie, gdy człowiek zbytnio zbliży się do ich młodych. Matka zrobi wtedy wszystko, aby ratować swoje potomstwo. Tak było na Hawajach, gdzie foka zaatakowała kobietę. W poniższym artykule można przeczytać o szczegółach, a także zobaczyć nagranie z ataku:
Foki kaspijskie różnią się wagą i rozmiarem w zależności od płci. Samice mierzą do 140 cm, a samce do 150 cm. Waga może wahać się od 75 do 86 kg. Głównym pożywieniem tych ssaków są mięczaki, skorupiaki i ryby.