Gigantyczna lawina przy popularnym szlaku w Tatrach! Turysta opublikował nagranie [WIDEO]

Jeżeli wybierasz się na majówkę w Tatry, koniecznie zapoznaj się z komunikatami Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przed wyjściem na szlak. Mimo wysokich temperatur, w wyższych partiach gór warunki nadal są zimowe. Niebezpieczeństw jest sporo. W sieci możemy zobaczyć, jak wielka lawina zeszła ostatnio przy popularnych szlakach na m.in. Czerwone Wierchy czy Giewont.

Jakie są aktualne warunki w Tatrach?

Niech pogoda w Zakopanem nie zwiedzie tych, którzy wybierają się na szlaki. W partiach reglowych jest mokro i występuje błoto. Wyżej panują trudne, zimowe warunki do uprawiania turystyki. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy:

Na szlakach zalega śnieg i część z nich jest nieprzetarta. Miejscami, zwłaszcza w okolicach grani i w żlebach, wiatr utworzył głębsze zaspy. W godzinach porannych i przed południem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w późniejszych godzinach, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, staje się ciężki, mokry i grząski. Pokrywa śnieżna nie jest stabilna. Utrudnieniem może być wzmagający się wiatr, utrudniający poruszanie się. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Dowodem na te słowa mogą być ujęcia udostępnione wczoraj w mediach społecznościowych. Ogromna lawina zeszła spod Kondrackiej Przełęczy. Nieopodal szlaku na m.in. Giewont czy Czerwone Wierchy. Autorem publikacji jest użytkownik o "terryplacito". 

Od Kuźnic po sam Giewont błoto, śnieg mokry, sypki. Lawina wyjechała spod Kondrackiej Przełęczy. Na Giewoncie straszny wiatr

- czytamy w opisie.

Przełęcz pod Kopą Kondracką nazywana też Przełęczą pod Kondracką Kopą znajduje się na wysokości 1863 m n.p.m. i leży pomiędzy Kopą Kondracką a Suchym Wierchem Kondrackim. Szczyty te i przełęcz między nimi znajdują się w głównym grzbiecie Tatr i biegnie przez nie granica polsko-słowacka.

Z Kopy Kondrackiej można wędrować dalej na Kasprowy Wierch, na Giewont czy resztę Czerwonych Wierchów (Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak). Wszystkie trasy są przy dobrych warunkach pogodowych są niezwykle widokowe.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze
Czytaj jeszcze: