hity na MAXXa
hity na MAXXa

Główny Inspektorat Sanitarny o bezpieczeństwie domowych przetworów. Sprawdź, co warto wiedzieć!

"Jeśli [przetwory - przyp. red.) mają być bezpieczne, zadbajmy o [ich - przyp. red.] odpowiednie przygotowanie i przechowywanie" - czytamy na gov.pl. Na co należy zwrócić uwagę w trakcie pracy w kuchni? Odpowiedź na to pytanie przygotował GIS (Główny Inspektorat Sanitarny). O czym warto pamiętać? Znamy szczegóły!

GIS: "Sezon na #owoce i #warzywa w pełni"

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował obszerny materiał nt. przygotowywania domowych wyrobów spożywczych. Informacje w sprawie, w formie krótkiego „poradnika”, pojawiły się na oficjalnej stronie instytucji.

Jeszcze jakiś czas temu na twitterowym profilu pn. @GIS_gov udostępniono infografikę opatrzoną opisem:

Sezon na #owoce i #warzywa w pełni. Świeże produkty to pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety. Co jednak zrobić, kiedy np. na pomidorze czy śliwce pojawi się plamka pleśni?

Wskazuje się, że w takim przypadku jedzenie należy w całości wyrzucić. Inspektorat dodaje także, że pleśń wytwarza toksyny niebezpieczne dla zdrowia.

Czytaj więcej tutaj:

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed pleśnią. W sieci pojawił się ważny komunikat!
Czy można zjeść produkt po pozbyciu się fragmentu pokrytego pleśnią? Czym jest pleśń? Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił w sieci bardzo ważny wpis, w którym poruszył temat odpowiedniego spożywania warzyw i owoców - sprawdźcie!

Domowe przetwory - przygotowanie i podstawowe zasady bezpieczeństwa

Tym razem GIS porusza kwestię bezpieczeństwa w zakresie sporządzania i przechowywania rozmaitych przetworów.

Przetwory warzywno-owocowe pozwalają zachować smak lata na dłużej. Jeśli mają być bezpieczne, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie i przechowywanie. Dzięki temu na naszych półkach będzie zdrowo i smacznie – czytamy na gov.pl.

Na stronie wymieniono poszczególne punkty, wśród których znalazły się, m.in.

  • dbałość o stanowisko pracy i odpowiednią higienę osobistą;
  • wykorzystywanie świeżych, dojrzałych i nieuszkodzonych produktów;
  • stosowanie: czystych, szklanych, fabrycznie nowych opakowań z wieczkami twist-off; słoików typu wek; butelek;
  • ustawienie opakowań do góry dnem, pozostawienie ich w zacienionym miejscu do ostygnięcia (po zakończonej pasteryzacji);
  • odpowiednie przechowywanie (chłodne, suche i przewiewne pomieszczenia; opisy przygotowanych przetworów).

Przygotowania - na co zwrócić uwagę?

Instytucja podkreśla istotę częstego mycia rąk, sprzętów oraz powierzchni roboczej kuchni. Ważnym jest oczyszczenie owoców i warzyw – usunięcie ich: niejadalnych części, ciał obcych i in. zanieczyszczeń. W trakcie przygotowań nie zapominaj o przepisie! Odpowiednie ilości: cukru, soli lub octu pomogą zachować smak i trwałość wyrobów.

Przechodząc do pakowania, należy sprawdzić, czy słoiki, butelki i in. nie są uszkodzone. Po ich wyczyszczeniu, a następnie wyparzeniu - potrawę można rozłożyć oraz zamknąć „wyjałowionym wieczkiem lub przykrywką”.

W przypadku przetworów owocowych/warzywnych, soków zalecana jest pasteryzacja – wskazuje Główny Inspektorat SanitarnyTechnika konserwacji, oparta na podgrzewaniu potrawy, najczęściej w zakresie temperatur od 65°C do 85°C, pozwala na „zahamowanie lub zniszczenie wzrostu drobnoustrojów oraz enzymów przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych i wartości odżywczej […]. Trwa minimum 30 minut, a dla produktów o długim okresie przechowywania – trzy razy w 24 godz. odstępach”.

Przechowywanie to kolejny, niezwykle ważny element. Wilgoć może prowadzić do zepsucia się lub zapleśnienia zawartości naszych szklanych pojemników. Jak wyżej – pleśń ma negatywny wpływ na organizm. Mykotoksyny mogą wywoływać zatrucia, alergie oraz choroby układu pokarmowego.

Słoiki warto opisać nie tylko „nazwą” potrawy, ale także datą jej wytworzenia.

Najwcześniej wytworzoną żywność wykorzystaj w pierwszej kolejności – apeluje GIS.

Swoimi pomysłami oraz wskazówkami możecie podzielić się w komentarzach pod facebookowym postem!

Produkt wycofany ze sprzedaży! Jest ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Podkreśla się, że ostrzeżenie publiczne dotyczy artykułu o podanym w treści wzorze. Szczegóły znalazły się na stronie w domenie gov.pl. "Nie należy używać szklanek wskazanych w komunikacie do spożywania żywności" - zaznacza GIS. Co...

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Oceń ten artykuł 0 0