hity na MAXXa
hity na MAXXa

Ile trwa twoja drzemka? Sprawdź, czy nie śpisz za długo!

Drzemka często pomaga zrekompensować niewyspanie w nocy i stanowi dobry sposób na odzyskanie sił po dniu pracy. Aby realnie skorzystać z dobroczynnych właściwości drzemki, musisz wiedzieć, że zbyt długa może przynieść więcej szkód niż pożytku!

Ile powinna trwać drzemka?

Pierwszą rzeczą istotną w planowaniu drzemki idealnej jest ustalenie jej pory. Najlepsze będzie wczesne popołudnie – to pozwoli uniknąć zaburzenia rytmu dnia. W zależności od tego, jakie zmęczenie ci towarzyszy, ustal długość drzemki. Trzymaj się jednak tego, aby sen nie był krótszy niż 10 minut i nie dłuższy niż 30 minut. Dlaczego tak? Drzemka powinna zamknąć się w fazie płytkiego snu, a żeby tak się stało, musi skończyć się maksymalnie po 30 minutach. Jeśli tak się nie stanie, wejdziesz w fazę snu głębokiego i to jest właśnie przypadek, w którym sobie zaszkodzisz. Po wybudzeniu odczujesz otępienie, większe zmęczenie, a gdy położysz się spać w nocy, znacznie trudniej będzie ci zasnąć. W ten sposób drzemka, zamiast ci pomóc, narobi ci problemów!

Krótka drzemka – zalety

Jeśli twoja drzemka będzie trwać w zalecanym czasie, możesz odczuć wiele korzyści. Po pierwsze zadziała to jak zastrzyk energii – wybudzenie ze snu płytkiego nie wiąże się ze znanym uczuciem "ociężałego wstawania". Na dodatek taka drzemka rekompensuje dni, w których nie można było porządnie wyspać się w nocy – krótki sen wczesnym popołudniem skutecznie przywróci ci siły, zwłaszcza jeśli dopadła cię senność, a masz jeszcze plany na wieczór! Jeśli następnym razem będziesz planować drzemkę, wybierz na nią ciche, wygodne i zacienione miejsce. Nie zapomnij nastawić budzika lub poprosić kogoś, by obudził cię maksymalnie po 30 minutach!

W środku nocy budzisz się i nie możesz ponownie zasnąć? Te 3 sposoby rozwiążą problem!
Wybudzenie się w nocy nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza jeśli ponowne zaśnięcie, mimo wielu prób, okazuje się niemożliwe. Jeśli masz dość takich sytuacji, sprawdź nasze 3 niezawodne...

Oceń ten artykuł 0 0