Imbir na jesień. Dlaczego warto mieć go w domu?

W sezonie jesienno-zimowym łatwo o zawianie i przemarznięcie. Aby zadbać o siebie od środka, warto zaprosić do swojej kuchni imbir. Przyprawa zadziała nie tylko rozgrzewająco, ale i pomoże na inne dolegliwości.

Imbir pod lupą – co to dokładnie jest?

Imbir lekarski znany jest na świecie już od tysięcy lat. W smaku jest dość palący, a w zapachu można wyczuć delikatną, cytrynową nutkę. Świetnie sprawdza się na surowo, ale dostępny jest również w postaci suszonej oraz sproszkowanej. Kłącze imbiru składa się z ok. 8% białka, 5% tłuszczu, 3% błonnika. Możemy w nim znaleźć również minerały: potas, magnez, fosfor, wapń, mangan, miedź, cynk. Korzeń jest źródłem witamin takich, jak: B1, B2, C.

Imbir – właściwości lecznicze

Imbir ma liczne zastosowania – nie tylko w kuchni, ale i w dbaniu o zdrowie. Można więc śmiało korzystać z niego przy rozmaitych problemach naszego organizmu. Korzeń działa odtruwająco, przeciwbólowo, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Dzieje się tak dzięki zawartości gingeroli, które są mocnymi antyoksydantami. Przyczyniają się również do obniżania poziomu cholesterolu LDL. Imbir wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego – zwiększa wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co przekłada się na sprawniejsze trawienie. Doskonale radzi sobie również przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Imbir bardzo łatwo możemy włączyć do swojej diety, nie tylko jako dodatek do herbaty, ale i na przykład jako napar. 

Fot. Shutterstock

Imbir przy przeziębieniu – co robić?

Jesienią i zimą z imbiru możemy korzystać prewencyjnie. Wystarczy dodawać kawałki korzenia do herbaty lub przygotować sobie specjalny napar. Jak zrobić taki napój? Trzeba tylko zetrzeć obrany imbir na tarce z małymi oczkami, zalać wrzątkiem i zostawić w zamkniętej butelce aż nabierze mocy. Popularny jest również imbirowy shot na bazie naparu. Płyn wystarczy podgrzać, dodać nieco kurkumy oraz pieprzu cayenne i soku z cytryny. Imbir w takiej formie powinien być przyjmowany jednak raczej przez osoby dorosłe. Kiedy już dopadnie nas lekkie przeziębienie, to korzeń sprawdzi się także przy gorączce. Charakteryzuje się od właściwościami rozgrzewającymi i napotnymi, co pomoże przy podwyższonej temperaturze. Świeży imbir wystarczy gotować w dwóch szklankach wody przez 10 minut, dodać odrobinę brązowego cukru, poczekać aż całość nieco ostygnie i wypić. Imbir ma również działanie wykrztuśne i rozrzedzające śluz z dróg oddechowych.

Planujecie włączyć imbir do jesiennej diety?

 

Autor: Klaudia Dzięgiel

Komentarze
Czytaj jeszcze: