Skąd się bierze kac?
Kac, ten nieproszony gość, który pojawia się po imprezie, jest wynikiem ostrego zatrucia organizmu zbyt dużą dawką alkoholu. Głównymi objawami są: ból głowy, mdłości, światłowstręt, wzmożone pragnienie, biegunka, dreszcze i nudności. Dodatkowo pojawia się rozdrażnienie i smutek. Ale nie martwcie się, mamy kilka sprawdzonych sposobów, jak temu zapobiec!
Sposoby na kaca, zdjęcie ilustracyjne - shutterstock.com
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Zanim zaczniecie pić alkohol, pamiętajcie o kilku rzeczach. Po pierwsze, wyśpijcie się. Alkohol szybciej atakuje zmęczonych. Po drugie, najedzcie się godzinę przed imprezą - tłusty posiłek stworzy warstwę ochronną na ścianach żołądka, a to spowolni czas wchłaniania alkoholu. Po trzecie, możecie też sięgnąć po elektrolity czy witaminy w tabletkach lub preparaty niwelujące skutki upojenia. I na koniec, jeśli palicie, spróbujcie już od rana sięgać do paczki dwukrotnie rzadziej - nikotyna potęguje zatrucie alkoholowe.
Jak uniknąć kaca? Rób co najmniej dwudziestominutowe przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami - przeciętnie właśnie tyle czasu potrzebuje organizm na wchłonięcie jednej porcji alkoholu. Nie przytrzymuj alkoholu w ustach - daje to taki sam efekt jak picie przez słomkę - alkohol omija wątrobę i od razu "idzie" do głowy. Po każdym drinku wypij szklankę wody lub innego niegazowanego bezalkoholowego napoju. I nie zapomnij nawodnić się również przed snem - alkohol przyspiesza diurezę czyli wydalanie wody z organizmu stąd poranna nieznośna suchość w ustach.
Domowe sposoby na kaca
A co jeśli alkohol zrobił swoje i na zapobieganie jest już za późno? Mamy kilka domowych sposobów na kaca. Na przykład, domowy rosół lub tłusty kawałek mięsa - tłuszcz zawarty w tych posiłkach pozytywnie wpływa na tempo wchłaniania i metabolizowania alkoholu. Inne zupy np.: ogórkowa, pomidorowa, żurek - nie tylko nawodnią i dobrze wpłyną na żołądek, ale ze szczyptą soli uzupełnią elektrolity.
Kiszonki, zarówno sok z kiszonej kapusty, buraków oraz ogórków jest źródłem witamin i składników mineralnych, w związku z tym szybko uzupełnia niedobór witamin i pierwiastków, które zostały "wypłukane" z organizmu przez alkohol. Ponadto zawarte w nich bakterie probiotyczne pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit i wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.
A co powiecie na rosyjski koktajl jajeczny na skutki upojenia alkoholowego? To napój przyrządzony z 2 jajek, 2 łyżeczek cukru, 1 łyżeczki serka homogenizowanego i pół łyżeczki gęstej śmietany. Brzmi jak przepis na sukces, prawda?
Na koniec, jeśli kac jest naprawdę nieznośny, zawsze możecie skorzystać z chłodnego prysznica. Przede wszystkim odświeży i pobudzi krążenie, dzięki czemu szybciej płynąca krew pomoże wydalić resztki alkoholu z krwi. Tak samo działa wysiłek fizyczny.
Pamiętajcie, że kac to nie jest żart, ale z naszymi poradami na pewno będzie łatwiej go przetrwać. Bawcie się dobrze, ale z umiarem!
Autor: Katarzyna Solecka