Podstawowe zasady dla właścicieli zwierząt
Właściciele zwierząt domowych często chcą dla nich jak najlepiej. Niestety, pewne wybory mogą prowadzić do pogorszenia się zdrowia naszego pupila, a w konsekwencji – do skrócenia jego życia. Każda osoba, która ma zwierzaka, powinna znać cztery podstawowe zasady opieki nad nim. Należą do nich:
- troska o zdrowie,
- prawidłowa dieta,
- regularna pielęgnacja,
- i czas poświęcony na wychowanie.
Prościej mówiąc: powinniśmy poświęcać odpowiednio dużo czasu pupilowi, tak aby zapewnić mu odpowiedni rozwój. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą zaszkodzić zwierzakowi. Czego powinniśmy się wystrzegać, aby nasz pupil żył jak najdłużej?
1. Unikanie regularnych wizyt u weterynarza
Wielu właścicieli zabiera swojego pupila do weterynarza, dopiero gdy zwierzak ma już problemy zdrowotne. Niestety, większość niepokojących symptomów nie jest widoczna gołym okiem. Dlatego warto zabierać podopiecznego na badania kontrolne przynajmniej raz w roku. Dzięki temu zwiększymy szanse na wyleczenie pupila i zapewnimy mu dłuższe życie.
2. Przekarmianie pupila i źle dobrana karma
Często popełnianym błędem jest podawanie zwierzęciu nieodpowiedniej ilości jedzenia. Przy karmieniu naszego pupila powinniśmy zachować zdrowy rozsądek, gdyż przekarmianie może prowadzić do otyłości i innych poważnych chorób. Według niektórych źródeł, zwierzęta z otyłością żyją średnio o prawie 2 lata krócej! Zwierzak powinien mieć dietę dostosowaną do wieku, kondycji, wagi i aktywności. Ponadto warto zadbać o odpowiedni dobór karmy.
3. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej pupila
Podczas opieki nad zwierzęciem nie wolno zapomnieć o regularnym kontrolowaniu uzębienia. Niestety, choroby jamy ustnej są częstą przypadłością u naszych pupili – towarzyszy im zazwyczaj nieprzyjemny zapach z pyszczka. Często zaniedbane zęby prowadzą też do innych chorób, np. serca lub nerek. Dlatego warto regularnie kontrolować uzębienie naszego zwierzaka. W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej mogą pomóc specjalne płyny, pasty oraz szczoteczki.
4. Ograniczanie aktywności fizycznej
Zwierzęta domowe, a zwłaszcza psy, nie powinny być ciągle trzymane w jednym pomieszczeniu! Nasz pupil potrzebuje aktywności fizycznej oraz doświadczania nowych bodźców. Zbyt mały ruch może prowadzić do rozwoju nadwagi lub otyłości. Ponadto zwierzak, który nie pożytkuje odpowiednio swojej energii, może popaść w marazm lub depresję.
5. Palenie papierosów w otoczeniu zwierząt
Palenie w domu szkodzi nie tylko palaczowi, ale i zwierzętom. Dym papierosowy wpływa negatywnie na zdrowie naszego pupila. Zwierzak przebywający w pomieszczeniu, gdzie ktoś pali, jest narażony na zwiększone ryzyko nowotworów, problemy z oddechem oraz choroby płuc. Nikotyna może zaszkodzić też rybkom w akwarium, ponieważ rozpuszcza się w wodzie.
6. Brak zabiegu kastracji lub sterylizacji
Wczesna sterylizacja czy kastracja nie wpływa negatywnie na rozwój zwierząt domowych. Rutynowy zabieg, który przeprowadza weterynarz, może mieć dobry wpływ na zachowanie naszego pupila. Decydując się na sterylizację czy kastrację, możemy zapewnić zwierzakowi dłuższe życie.
7. Pozostawienie otwartych okien lub drzwi
Większość właścicieli zdaje sobie sprawę, że otwarte drzwi są niebezpieczne dla zwierząt. Pupil może wybiec na ruchliwą ulicę lub wpaść pod samochód. Ponadto grozi mu pogryzienie przez inne zwierzęta. Podobnie jest z oknami, przez które nasz podopieczny może wypaść. Na okna szczególnie powinni uważać właściciele kotów. Czworonóg podczas próby wyjścia przez uchylone okno może zaklinować się w śmiertelnej pułapce. Niestety, kot nie jest w stanie samemu wydostać się z niefortunnego położenia i najczęściej – jeśli szybko nie otrzyma pomocy – umiera z wycieńczenia i bólu.
Autor: Hubert Wiączkowski