Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza?
Podczas majówki chętniej wybieramy się na spacery do lasu i urządzamy sobie pikniki. Po każdej takiej wycieczce powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Możemy wtedy zauważyć, że ugryzł nas kleszcz. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak bezpiecznie go usunąć?
Kiedy zobaczymy, że w nasze ciało wbił się kleszcz, nie musimy jechać na pogotowie. Powinniśmy jednak jak najszybciej go usunąć oraz znać zasady, które pozwolą nam zrobić to w bezpieczny sposób. Nie smarujmy kleszcza alkoholem, tłuszczem, ani innymi substancjami – zwiększa to ryzyko infekcji!
Usuwanie kleszcza krok po kroku
Najlepiej włożyć jednorazowe rękawiczki, a następnie chwycić kleszcza pęsetą, jak najbliżej skóry. Nie należy go przy tym zgniatać, ani przekręcać. Następnie wystarczy stanowczym ruchem pociągnąć pajęczaka do góry. Powinniśmy pamiętać też o dokładnej dezynfekcji miejsca wkłucia oraz pęsety, którą wyciągaliśmy pajęczaka oraz dokładnym umyciu rąk. Nie można także zapomnieć o obserwacji obszaru ciała, w które wbił się kleszcz.
Które miejsca na ciele najczęściej wybierają kleszcze?
Kleszcze mają swoje ulubione miejsca na ciele człowieka. W okresie ich aktywności po każdym spacerze na łonie natury powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy po drodze „nie złapaliśmy” pajęczaka. Szczególnie „lubią” one cienką i dobrze ukrwioną skórę.
Najczęściej kleszcze wbijają się:
- za uszami,
- przy linii włosów,
- pod pachami,
- pod/między piersiami (u kobiet),
- w okolicach łokcia,
- w pachwinach,
- pod kolanami,
- w okolicach ścięgna Achillesa.
Autor: Anna Helit