Jak zachowywać się podczas burzy? Oto najważniejsze zasady postępowania

Burze to zjawiska, które równie często, co fascynują, budzą respekt i obawy. Ich potęga manifestuje się w gwałtownych opadach deszczu, często z gradem, oraz w silnym wietrze, co sprawia, że bezpieczeństwo podczas nawałnicy staje się kluczowe. Warto zatem wiedzieć, jak się zachować, gdy nadchodzi burza, by maksymalnie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich.

zdjęcie ilustracyjne, fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Życie pokazuje, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie zastanie nas burza. Co zrobić, aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Gdy burza zaskoczy nas na zewnątrz – co robić?

Gdy burza zaskoczy nas poza domem, kluczowe jest szybkie znalezienie bezpiecznego schronienia. Powinniśmy unikać przebywania pod drzewami oraz na otwartych przestrzeniach.

Jeśli jesteśmy na otwartym terenie, najlepiej znaleźć obniżenie i przyjąć pozycję skuloną, z nogami ściśle złączonymi – to zmniejsza ryzyko porażenia przez prąd biegnący po ziemi w przypadku uderzenia pioruna.

Kąpiel w jeziorze czy basenie w czasie burzy to bardzo zły pomysł – woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności. Warto również unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami, które mogą przyciągać pioruny.

Jeśli podróżujemy samochodem, najlepiej pozostać w nim. Karoseria auta działa jak klatka Faradaya, chroniąc przed bezpośrednim uderzeniem pioruna.

Gdy burza zastanie nas w domu – co robić?

Przebywając w domu podczas burzy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Uderzenie pioruna w sieć elektryczną może spowodować niebezpieczne przepięcia. Zaleca się odłączenie od sieci sprzętu RTV i komputerów, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Warto mieć przygotowaną latarkę na wypadek przerw w dostawie prądu. Jeżeli zauważymy iskrzenie lub uszkodzenie instalacji elektrycznej, należy natychmiast odciąć dopływ prądu i gazu, a następnie wezwać odpowiednie służby.

Jak postępować w przypadku porażenia piorunem?

Jeśli mimo wszystko doszło do porażenia piorunem, niezbędne jest szybkie sprawdzenie podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego. Jeżeli osoba nie oddycha, konieczne jest rozpoczęcie sztucznego oddychania. Brak wyczuwalnego tętna wymaga natychmiastowego przystąpienia do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pamiętaj, że w przypadku uderzenia pioruna, każda sekunda jest na wagę życia.

Burza to zjawisko, które wymaga od nas odpowiedniego przygotowania i zachowania ostrożności. Wiedza o tym, jak postępować, gdy niebo robi się ciemne, może uratować życie lub zdrowie – zarówno nasze, jak i osób w naszym otoczeniu. Pamiętajmy, bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: