hity na MAXXa
hity na MAXXa

Jerzy Stuhr nie żyje. Miał 77 lat

Jerzy Stuhr nie żyje. Wybitny polski aktor zmarł w wieku 77 lat, co potwierdził w rozmowie z Onetem jego syn Maciej.

fot. Jordan Krzemiński/AKPA
fot. Jordan Krzemiński/AKPA

Nie żyje Jerzy Stuhr

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr. Informację o śmierci aktora potwierdził Onetowi jego syn Maciej Stuhr. W ostatnich latach gwiazdor filmów „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Kiler” mierzył się z problemami zdrowotnymi. W lutym 2016 roku miał zawał serca, a w lipcu 2020 roku przeszedł udar mózgu. Wcześniej, w 2011 roku zdiagnozowano u niego nowotwór krtani, z którym aktorowi udało się wygrać.

Role Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, z którym jego rodzina od pokoleń była silnie związana. Najpierw ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, później potem Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pracę jako aktor rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie. W latach 80. występował na deskach włoskich teatrów.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat kariery aktorskiej zagrał w wielu kultowych obecnie produkcjach filmowych. Do jego najpopularniejszych ról należą m. in. te w „Seksmisji”, „Kingsajzie”, „Kilerze” czy „Kiler-ów 2-óch”. Udzielał się również w dubbingu. Podkładał głos m. in. Osłowi ze „Shreka”. Ponadto był uznanym reżyserem. Stał za kamerą na planach m. in. „Spisu cudzołożnic”, „Pogody na jutro”, „Korowodu” czy „Obywatela”.

W 1994 uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych, zaś w latach 1990-1996 i 2002-2008 był rektorem PWST w Krakowie. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej”, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

Jerzy Stuhr – rodzina

Miał dwójkę dzieci – urodzonego w 1975 roku syna Macieja Stuhra, również aktora, oraz córkę Mariannę – urodzoną w 1982 roku artystkę malarkę. Od 1971 roku był w związku małżeńskim z Barbarą Stuhr, z którą znał się od dzieciństwa.

Oceń ten artykuł 0 0