Błędy ortograficzne
Wiele osób zastanawia się – „Jak ja mogłem/am napisać wyraz z błędem, skoro nigdy go tak nie zapisuję?”. Takie sytuacje wynikają często z pośpiechu, gdy chcemy zakomunikować coś bardzo szybko. Nie zwracamy uwagi na błędy, które mogliśmy z tego powodu popełnić, a gdy przeczytamy po jakimś czasie, co wytworzyliśmy na klawiaturze, to łapiemy się za głowę. Zatem nawet ludzie bardzo dobrze wykształceni potrafią nie raz napisać niezłe gafy, które nie wynikają absolutnie z niewiedzy, a po prostu z lenistwa. Natomiast inna grupa osób popełnia te błędy nieświadomie, ponieważ nie zna zasad polskiej gramatyki. Na podstawie ponad czterech milionów niepoprawnie zapisanych słów w języku polskim powstał ciekawy raport, który przedstawia, jakie błędy Polacy popełniają najczęściej w Internecie. Wyniki są zaskakujące!
Raport Nadwyraz.com i Polszczyzna.pl
Te dwa portale postawiły sobie za cel zbadanie języka polskiego wśród polskich internautów. Efektem ich działań stał się „Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2019 r.”. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku publikowano w Internecie 1268 błędów dziennie. To oznacza, że błędny zapis polskiego słownictwa pojawiał się co 7 sekund! Zatem, które błędy były popełniane najczęściej?
- napewno
- wogóle/wogule
- na prawdę
- narazie
- dzień dzisiejszy
- po za tym/pozatym
- na codzień/nacodzień
- wziąść
- niewiem
- conajmniej
- muj
- z przed/zprzed
- apropo/a propo
- pod rząd
- na przeciwko
Te błędy najczęściej występowały na Facebooku, YouTube, Twitterze, forach internetowych i innych portalach. Najmniej niepoprawnej pisowni znalazło się na blogach.
Cały raport najczęstszych błędów w języku polskim znajdziesz [TUTAJ]
Zobacz także:
Autor: Urszula Głowiś