Już rozpoczęto! Szczepienia przeciw Covid-19 dzieci w wieku 5-11 lat. W ten sposób walczą z pandemią władze Izraela

Niedawno w Izraelu ruszyły szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2 dzieci w wieku 5-11 lat. Izrael jest drugim krajem - zaraz po USA - który wprowadził szczepienie dzieci w tym przedziale wiekowym. Pociechy mogą otrzymać szczepionki firmy Pfizer/BioNtech. Dlaczego władze Izraela podjęły decyzję o szczepieniu dzieci?

Słuszna decyzja?

Jak podaje PAP – szczepionka firmy Pfizer/BioNtech zapewnia 90,7% skuteczności w zwalczaniu choroby w badaniu klinicznym z udziałem dzieci w wieku 5-11 lat. Reuters donosi, iż Izrael podjął się szczepienia dzieci, ze względu na ostatnie dwa tygodnie, w czasie których wskaźnik reprodukcji wirusa Covid-19 zaczął się zwiększać. Należy podkreślić, że wcześniej wskaźnik ten pozostawał poniżej progu. Władze Izraela rozpoczęły szczepienia dzieci z powodu obawy, że wirus ponownie zacznie się rozprzestrzeniać.  

Jakie argumenty przemawiają za szczepieniem dzieci?

O starcie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat zadecydował fakt, iż obecnie w Izraelu połowa potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, dotyczy właśnie tej grupy wiekowej. Izraelskie ministerstwo zdrowia ocenia, że u jednego dziecka na 3500 zarażonych istnieje ryzyko wystąpienia wieloukładowego zespołu zapalnego. Schorzenie to może objąć: mózg, narządy żołądkowo-jelitowe, nerki, płuca, serce, a także skórę. Znaczna część dzieci chorujących na ten zespół wymaga intensywnej terapii. Niestety 1-2% nawet umiera.

Pierwszy dzień szczepień w Izraelu

We wtorek, w Tel Awiwie rozpoczęła się akcja szczepień. Do kliniki, w drugim pod względem wielkości mieście w Izraelu, ustawiła się kolejka rodziców z dziećmi. W poniedziałek – lokalne władze poinformowały – że zaszczepiono kilkaset pociech. Z kolei na wtorek zarezerwowano szczepionki dla około 2,5% dzieci mieszczących się we wskazanym przedziale wiekowym.

Długotrwałe objawy zakażenia wirusem u dzieci, jakie są?

Choroba przebiega łagodnie u dzieci, ale zdarzają się przypadki, w których choroba może się utrzymać z długotrwałymi objawami, takimi jak bezsenność i bóle mięśni. W USA zaszczepiono już ponad 3 miliony dzieci i widzimy skuteczne tego efekty
– koordynator szczepień, doktor Salman Zarka. ‬

Źródło: PAP, Reuters

Czytaj też:

Autor: Zuzanna Bartus

Komentarze
Czytaj jeszcze: