Fontanny powinniśmy podziwiać z daleka
Fontanny, które ozdabiają miasta, nie są przeznaczone do kąpieli. Choć znajdująca się w nich woda wygląda na czystą, to w rzeczywistości nie nadaje się do spożycia i może być szkodliwa dla zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest na tyle rozwinięty, aby móc zwalczyć poważną infekcję.
Woda w fontannach może być zanieczyszczona!
Woda znajdująca się w fontannach nie powinna być wykorzystana do kąpieli czy do picia. Wszystko dlatego, że większość z nich korzysta z zamkniętego obiegu. Mimo chlorowania w wodzie wciąż może znajdować się wiele groźnych bakterii i grzybów, które realnie mogą zagrozić zdrowiu naszego dziecka. Warto też wspomnieć, że z fontann korzystają również zwierzęta. Dlatego kąpiel w fontannie może narazić nas różnego rodzaju objawy. Epidemiolodzy wymieniają przede wszystkim:
- schorzenia dróg oddechowych,
- zapalenie spojówek,
- zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem płuc, oskrzeli, tchawicy i migdałków,
- zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,
- grzybicę stóp,
- choroby skóry,
- reakcje alergiczne w postaci wysypki oraz
- infekcje dróg moczowych.
Fontanny nie są przeznaczone do kąpieli
Kąpiele w fontannach mogą skończyć się urazem. Mokre obrzeża, płyty i inne elementy, na które wylewa się woda, są śliskie. Wystarczy, że dziecko w trakcie biegania w wodzie poślizgnie się i upadnie. Wtedy łatwo o uraz głowy bądź skaleczenie, a otwarta rana pozwala przedostać się bakteriom czy wirusom do organizmu. Dlatego pamiętajmy, że fontanny powinniśmy podziwiać jedynie z daleka.