hity na MAXXa
hity na MAXXa

Karl Lagerfeld: Tajemnice projektanta mody

Kim był Lagerfeld? Karl to jedna z najbardziej fascynujących postaci świata mody. Nie tylko był sławny projektantem. Poznaj zaskakujące fakty z życia modowego guru.

Nieznane fakty z życia Karla Lagerfelda


Będą dzieckiem chciał zostać ilustratorem, rysownikiem bądź twórcą kreskówek. Doszedł jednak do wniosku, że kariera w modzie przyniesie mu więcej pieniędzy.


Był wielbicielem Pepsi Max oraz Coca Coli Zero. Jak donosi magazyn "Page Six", projektant na przyjęciach miał do dyspozycji osobistego lokaja, który chodził za nim z kielichem napoju na srebrnej tacy.


Swój charakterystyczny kucyk zaczął nosić w 1976 roku. Projektant ujawnił, że zaczął je związywać, ponieważ jego długie, kręcone włosy stały się dla niego uciążliwe.


W miejscach publicznych pojawiał się zawsze w rękawiczkach i ciemnych okularach. W ten sposób chciał ukryć oznaki starości.


Był zakochany w swojej kotce Choupette. Projektant poświęcił jej kolekcję akcesoriów, zadbał o to, by miała własne konto na Twitterze i Instagramie oraz potrafiła posługiwać się iPadem.


Wraz z Pharrellem Williamsem wyreżyserowała ośmiominutowy film dla marki Chanel o nazwie "Reincarnation".


Był nie tylko projektantem, ale też fotografem. Przed jego obiektywem stanęli m.in. Justin Bieber, Erin Wasson, Olivier Zahm, Sean Lennon, Lara Stone, Heidi Mount, a nawet Anja Rubik. Zrobił też kilka okładek dla Vogue’a.


Tworzył szkice używając palety cieni do powiek japońskiej marki Shu Uemura. Co więcej, jej twórcy specjalnie dla dyrektora kreatywnego Chanel stworzyli nawet specjalny odcień czerwieni.


Projektant nie przyznawał się do swojego wieku, tak naprawdę pewne jest tylko to, że urodził się 10 września.


W 1993 roku przy prezentacji kolekcji Fendi zatrudnił striptizerki.


W 2001 roku schudł aż 42 kg, ponieważ tak bardzo spodobała mu się najnowsza kolekcja Diora autorstwa Hediego Slimane'a, że postanowił zrobić wszystko, aby być w stanie wejść w jego projekty.


Dwukrotnie zaprojektował limitowaną edycję butelek Coca – Coli Light.


Był pierwszym projektantem, który zaprojektował specjalną kolekcję dla marki H&M.


W samym Paryżu miał 6 mieszkań. Jedno, w którym mieściło się prywatne studio do pracy oraz gdzie spał. W innym jadał lunche. Kolejne służyło za biuro, piąte przeznaczone było wyłącznie dla gości, a szóstym było studio fotograficzne.


Jeszcze przed śmiercią Lagerfeld zdążył przeprowadzić zarówno w Chanel jaki i Fendi rewolucję. Projektant zapowiedział, że obie marki rezygnują z naturalnych futer i skór egzotycznych zwierząt.


Nie zakładał ubrań z metką Chanel. Tłumaczył, że w Chanel wygląda jak jego matka.


Nie jadał na mieście, bo nie lubił jeść wśród obcych ludzi.


Codziennie musiał mieć nową pościel. Kupował zawsze w jednym kolorze – białym.

Karl Lagerfeld: Najpiękniejsze cytaty

Nienawidzę wakacji. Są dla ludzi, którzy robią wciąż to samo, wciąż w tym samym miejscu. Ja spędzam czas między Mediolanem, Paryżem i Nowym Jorkiem. Z własnej inicjatywy pracuję po dwadzieścia godzin dziennie. Niezależny specjalista w każdym calu.

Uważam, że praca to spokój, opanowanie, organizacja. Nienawidzę histeryzowania.

Moja osobowość medialna to marionetka. A ja pociągam za sznurki. Najważniejsze to nie poplątać sznurków.

Nienawidzę ludzi z branży, którzy utknęli w tej czy innej epoce i w związku z tym wydaje im się, że świat oszalał. Ze światem wszystko w porządku - zmienia się

Kiedy się słyszy projektantów narzekających na wymagania swojej profesji, chciałoby się powiedzieć: ludzie, opanujcie się - to są tylko sukienki.

Trendy to ostatnie stadium przed tandetny.

W modzie musisz najpierw coś zniszczyć, żeby na powrót stworzyć, pokochać, czego nienawidziłeś, i znienawidzić, co kochałeś.

Jeśli zapytacie, jaki jest największy wynalazek w modzie, którego autorem chciałbym być, powiem: żałuję, że to nie ja wymyśliłem białą koszulę. Dla mnie koszula to podstawa wszystkiego. Wszystko inne przychodzi potem.

Moda jest jak muzyka tyle nut… I trzeba nimi grać. Każdy z nas musi stworzyć własną melodię.

Jeśli nie masz eleganckiej sylwetki, nie zmieni tego najelegantsza sukienka. Chłopka z Etiopii może być szalenie elegancka, a bardzo bogata kobieta wyglądać nieciekawie.

W elegancji nie chodzi o wypchaną szafę ani o wypchany portfel.

Rzeczy, które nosisz, nie muszą ci pasować, ty musisz pasować rzeczom.

Nie dręczy mnie sumienie, do nikogo nie czuję żalu. Jeśli idzie o czas miniony, cierpię na amnezję.

Sukces Chanel polegał na umiejętności przekazania innym fragmentów samej siebie. Ponadczasowa muzyka zbudowana na pięciu nutach, u której kobiety intuicyjnie rozpoznają esencję Chanel: luksus i wyrafinowanie.

Rozwijając styl Chanel, staram się stosować do zdania z Goethego: twórzmy lepszą przyszłość: budując na przeszłości.

Coco Chanel w życiu, by nie zrobiła tego co ja. Nie zniosłaby tego.

Życie powinno się toczyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Jeżeli uważasz, że powinieneś o coś walczyć, wydaj wszystkie pieniądze i walcz. Nienawidzę bogaczy udających komunistów. To nieprzyzwoite.

W dzisiejszych czasach za luksusowe uchodzą drogie towary kupowane przez kompletne zera, którym tak naprawdę nie są do niczego potrzebne.

Skąd ta obsesja, że „trzeba żyć wśród ludzi”? Przecież największym luksusem jest samotność.

Nie muszę się przed nikim tłumaczyć i to jest mój największy luksus.


Wszystkie cytaty pochodzą z książki Świat według Karla, opracowanej przez Jeana-Christophe Napiasa i Sandrine Gulbenkain, w Polsce wydanej przez Wydawnictwo Rebis.

Oceń ten artykuł 0 0