Zmiana czasu 2018
Mimo trwającej debaty politycznej, która dotyczy słuszności zmiany czasu dwa razy w roku, już wkrótce będziemy kolejny raz przekręcać zegarki. Czas zimowy jest o tyle przyjemny, że dzięki przestawieniu godziny z 3:00 na 2:00, pośpimy godzinę dłużej. Wszyscy, którzy będą w tym momencie w pracy będą musieli wypracować 60 minut więcej, jednak zgodnie z prawem pracy, przysługuje im „odebranie” ich w innym dniu lub wynagrodzenie za nie. Warto pamiętać też o tym, że tegoroczna zmiana czasu na zimowy może być ostatnią. Przypomnijmy, według planów Unii Europejskiej w przyszłym roku może już nie być przejścia na czas zimowy.
Kiedy przestawiamy zegarki?
W zgodzie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, czas letni na zimowy zmieniamy w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku to niedziela - 28 października. Kolejne przestawianie zegarków w drugą stronę czeka nas w ostatnią niedzielę marca.
Czas uniwersalny?
We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. W przeprowadzonych w wakacje przez KE konsultacjach, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Projekt KE nie oznacza jednak, że zmiana czasu na pewno zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się zgodzić kraje UE i Parlament Europejski. KE chce, by każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.
Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 roku. Potem państwa członkowskie, które chcą na stałe przejść na czas zimowy, mogłyby ostatni raz wprowadzić czas zimowy w niedzielę 27 października 2019 roku. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe. Aby taki harmonogram mógł być stosowany, zmiany w prawie UE muszą być przyjęte do marca przyszłego roku.
Autor: Katarzyna Solecka