23 soczewki w oku
Do kliniki California Eye Associates w Newport Beach zgłosiła się kobieta, która skarżyła się na niewyraźne widzenie. Jej kłopot nie ustępował, mimo że nosiła soczewki kontaktowe. Pacjentką zajęła się Katerina Kurteeva, która jednocześnie jest szefową placówki. Źródło trudności z widzeniem zidentyfikowała bardzo szybko, jednak było ono niezwykle szokujące. Okazało się, że kobieta miała w swoim oku 23 soczewki. Okulistka użyła barwnika, który miał ułatwić zlokalizowanie "kontaktów", w celu łatwego usunięcia. Jej pacjentka najprawdopodobniej zapominała o wyjęciu ich po nocy i zakładała nowe każdego rana. Aby przestrzec innych przed skutkami takiego zachowania, lekarka zamieściła w sieci filmik z zabiegu. Uwaga! Tylko dla ludzi o mocnych nerwach!
Usunięcie 23 soczewek – wstrząsające nagranie
Zielony barwnik pomógł uczynić soczewki bardziej widoczne, co można zauważyć na nagraniu opublikowanym na Instagramie. Katerina podnosi powiekę pacjentki, a następnie za pomocą patyczka z watą usuwa "kontakty", które skumulowały się w worku spojówkowym.
Starannie rozdzieliłam wszystkie soczewki kontaktowe i naliczyłam ich w sumie 23. Do ich oddzielenia musiałam użyć bardzo cienkiego narzędzia chirurgicznego, kleszczy jubilerskich. (Soczewki – przyp. red.) Były w zasadzie sklejone po trzymaniu ich pod powieką przez miesiąc
– napisała dr Katerina.
Ten przypadek nie był jednak jedynym. W przeszłości opisano sytuację 65-latki z Wielkiej Brytanii, która miał 27 soczewek kontaktowych. Na dodatek nosiła je przez 35 lat i odkryto to dopiero w momencie przygotowywania kobiety do operacji zaćmy.
Nosisz soczewki? Pamiętaj o higienie!
Jeśli soczewki są wielokrotnego użytku, nie oznacza to, że można nosić je przez noc. Na czas snu warto wyjąć je i włożyć do specjalnego pojemnika z płynem odkażającym. W przeciwnym razie rano odczujemy ból, pieczenie i wysuszenie gałki ocznej. Warto wiedzieć, że takie sytuacje mogą prowadzić do zapalenia rogówki, a nawet do uszkodzenia wzroku! Jeśli nosisz soczewki, koniecznie pamiętaj o higienie. Oko to bardzo ważny i wrażliwy narząd!
Autor: Hubert Drabik