hity na MAXXa
hity na MAXXa

Kolejne decyzje ws. walki z pandemią COVID-19. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia tłumaczy, że władze prowadzą rozmowy na temat zmniejszenia bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19, a także skrócenia czasu izolacji z dziesięciu do siedmiu dni. Rozważania w tym zakresie podyktowane są "krótszym okresem objawowym i krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach" - zaznacza Wojciech Andrusiewicz. Co z kwarantanną oraz zniesieniem restrykcji covidowych w Polsce? Odpowiedź poniżej.

Izolacja i kwarantanna

"Chcielibyśmy w środę ogłosić decyzję o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich obywateli, którzy chorują w naszym kraju" – stwierdza rzecznik resortu zdrowia. Jak dodaje, władze widzą, jak szybko, przy tej zakaźności wirusa, z rynku pracy wyłączane są kolejne osoby. Zjawisko to ma wpływ na gospodarkę kraju. W odpowiedzi na pytania dot. kwarantanny zaznacza z kolei, że: „Na dziś nie mowy o likwidacji kwarantanny. […] Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały, nie wykluczamy, że to się zmieni”.

Komunikat na gov.pl wskazuje, że kwarantanna jest to „odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa”. Trwa: 5 dni w sytuacji, gdy dana jednostka udziela świadczeń chorym na COVID-19 (np. lekarz, pielęgniarka, jest żołnierzem lub funkcjonariuszem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa); 7 dni w przypadku kontaktu z osobą zakażoną lub wystawieniu skierownia na test; 10 dni w przypadku powrotu z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen; 14 dni w przypadku powrotu spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen. Izolacja domowa to „odosobnienie osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Izolacją domową zostaje objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2, chyba że została ona skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji” – informuje MZ na oficjalnej stronie.

Baza łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19

W Ministerstwie Zdrowia zebrać się ma sztab kryzysowy, którego obrady skupiać się będą na decyzjach dot. zmniejszania bazy łóżek dla chorych na COVID-19. Ich liczba w dniu 07.02.2022 sięga 18 287 zajętych na 30 926 wszystkich miejsc. Redukowanie bazy łóżkowej będzie zależne od zakażeń w danym regionie oraz ilości hospitalizacji. Resort planuje przeznaczyć więcej łóżek dla pacjentów z pozostałymi schorzeniami.

Obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Dlatego w zbliżającym się tygodniu będziemy podejmować decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z #COVID19 przywracając ją do leczenia innych chorób – przyznaje Adam Niedzielski.

Wojciech Andrusiewicz komentuje, że „przy żadnej dotychczasowej fali Covid-19 nie mieliśmy tak niskiego wskaźnika zajmowanych łóżek szpitalnych - bo to jest wskaźnik na poziomie 0,5 proc. zakażeń”. Jednocześnie podkreśla, że wariant koronawirusa o nazwie Omikron jest „zdecydowanie bardziej zakaźny”, jednak „zdecydowanie mniej zjadliwy”.

Więc nie poszliśmy w tej piątej fali tą najtragiczniejszą z możliwych dróg, czyli perspektywą wzrostu zajętych łóżek do 30 tys. i powyżej – mówi.

Możliwe zniesienie restrykcji covidowych w Polsce?

Rzecznik MZ, pytany o zniesienie restrykcji, jak np. w Danii, odpowiada, że obserwacje tego, co dzieje się w innych państwach, prowadzone są na bieżąco. Podobne działania, jak właśnie łagodzenie obostrzeń, „na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć. […] Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić” – wyjaśnia. 

Sprawdź, czy jesteś narażony na ciężki przebieg COVID-19. Powstał kalkulator [KALKULATOR]
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali narzędzie, które porównuje sytuację jednostki z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała w kwestii przechorowania COVID-19. Tym samym istnieje możliwość...

Źródło: PAP / RMF24

Oceń ten artykuł 0 0