Erupcyjny spektakl…
Słońce ma nieprzewidywalną i gwałtowną naturę. Nie dostrzegamy tego na co dzień, ale musimy mieć tego świadomość. Nagranie z sondy udowadnia, że dzienna gwiazda potrafi zaskoczyć. Zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter ESA trafiły do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ujęcia przedstawiają gigantyczny wyrzut masy – obłok plazmy wystrzelony w przestrzeń.
Jest czego się obawiać?
Naukowcy szacują, że gdyby podobny wybuch dosięgnął Ziemi, wówczas nastąpiły by awarie sieci elektrycznych i zaburzenia komunikacji radiowej, co zagroziłoby satelitom i astronautom. Tym razem, wybuch rozciągał się na miliony kilometrów, lecz nie był skierowany ku Ziemi.
Dlaczego obserwowanie Słońca jest ważne?
Solar Orbiter nie jest jedyna sondą dokumentującą wygląd Słońca, ale właśnie to urządzenie jest pierwszym, któremu udało się uchwycić tak kolosalną erupcję na Słońcu wraz z całą gwiazdą. Tego typu materiał jest dla naukowców bezcenny, bo wiąże się z możliwością przyjrzenia się aktywności samego Słońca, które jest impulsywne. Aby lepiej zaobserwować wybuch, skierowano ku Słońcu inne sondy: Parker Solar Probe NASA oraz europejsko-amerykańską sondę SOHO. Uczeni również oczekują na wyprawienie w Kosmos sondy Vigili, która jest skonstruowana specjalnie pod kątem monitorowania słonecznej pogody.
Czytaj też:
Autor: Zuzanna Bartus