Ile Kaufland zapłaci Polsce?
Niedawno Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę „Kaufland Polska Markety” karę pieniężną w wysokości 140 mln zł. Firma zamierza podjąć ścisłą współpracę z UOKiK, by po otrzymaniu decyzji od Prezesa Urzędu, móc jak najszybciej odnieść się do jej treści. Należy pamiętać, że tego typu decyzje nie są prawomocne, więc spółka może się od nich odwołać w sądzie.
Dlaczego postawiono firmie zarzuty?
Z najnowszych doniesień wynika, że grupa „Kaufland Polska Markety” dopuściła się oszustwa. Firma nieuczciwie wykorzystywała przewagę kontraktową i nieadekwatnie znakowała warzywa, opatrując produkty nieprawidłowym krajem ich pochodzenia, tym samym prowadzając klientów w błąd.
Jesteśmy przekonani, że nasze działania odpowiadały obowiązującym przepisom, jednak ze względów ostrożnościowych dopasowaliśmy je do uwag podnoszonych przez Urząd
– oświadczyła spółka
Co wykazało postępowanie UOKiK?
Według materiałów zgromadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Kaufland wymagał od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży. W ten sposób firma wykorzystywała swoją przewagę kontraktową. Dodatkowo firma pobierała od części dostawców produktów rolnych i spożywczych nieprzewidziane rabaty, które nie były uwzględnione w umowach. Stąd kontrahenci Kauflandu nie wiedzieli, kiedy i w jakiej wysokości mogą się spodziewać udzielenia bonifikaty. UOKiK zdecydował, iż karą za takie naruszenia jest kwota 124 mln zł. Jednakże w toku trwania śledztwa, firma zaprzestała niezgodnych z prawem praktyk, dlatego Urząd obniżył tę karę finansową.
Co dalej z Kauflandem w Polsce?
Spółka wdrożyła liczne procedury, które mają zapewnić prawidłowe i uczciwe funkcjonowanie hipermarketów. Sklepy czekają regularne kontrole oznaczeń produktów i nadzór pracowników. Kaufland, to sieć hipermarketów, należących do niemieckiej Grupy Schwarz, do której zalicza się również sieć dyskontów Lidl.
Źródło: PAP
Czytaj też: