Kto nie powinien jeść żurawiny? Może źle wpłynąć na zdrowie

Żurawina ma wiele właściwości leczniczych. Nie wszyscy jednak mogą ją jeść. Zobacz, czy jesteś w grupie osób, które powinny uważać na owoc. Może zaszkodzić zdrowiu.

SurrealSee/Shutterstock

Żurawina: właściwości zdrowotne

Żurawina zdecydowanie kojarzy nam się z jesienią. Jest świetna do serów, ale także jako dodatek do owsianek czy sałatek. Sos żurawinowy dodawany jest do mięs, a suszony owoc jest świetny także jako przekąska w ciągu dnia. Na rynku dostępne są też batony z żurawiną czy smakowe herbaty.

Od wieków wiadomo, że żurawina ma szereg właściwości zdrowotnych. Wspiera układ moczowy, pomaga w zapobieganiu i leczeniu infekcji dróg moczowych, a także sprawdzi się idealnie w okresie jesienno-zimowym, gdy łatwo o przeziębienie. Dlaczego? Jedzenie jej pomoże nam w naturalnym wsparciu odporności. Do tego pozytywnie wpływa na układ krążenia i serce. Zawarte w owocach antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, a to zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Kto nie powinien jeść żurawiny? Może źle wpłynąć na zdrowie

Choć ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm i zdrowie, niestety nie wszyscy mogą jeść żurawinę. Niektórzy nie powinni jej spożywać w ogóle lub sięgać po nią z rozwagą. Ostrożność zaleca się osobom, które cierpią na kamicę nerkową, gdyż w żurawinie występują szczawiany, czyli związki chemiczne przyczyniające się do powstawania kamieni nerkowych.

Również osoby z osteoporozą nie powinny spożywać żurawiny w dużych ilościach, gdyż owoc ten utrudnia wchłanianie wapna, a to może osłabić układ kostny i stanowić ryzyko dla zdrowia.

Pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po żurawinę. Substancje zawarte w owocach mogą wpłynąć na rozrzedzenie krwi, które w połączeniu z lekami mogą spowodować nadmierne rozrzedzenie krwi. Rośnie przy tym także ryzyko krwotoków.

Sięgając po żurawinę trzeba też pamiętać, aby jeść ją rozsądnie i nie przesadzać z ilością. Nadmiar owocu może spowodować problemy żołądkowe, takie jak: ból brzucha, biegunka czy inne dolegliwości trawienne.

 

Autor: Natalia Zoń

Komentarze
Czytaj jeszcze: