Artykuł sponsorowany

Leasing auta – na ile lat? Jaki jest okres trwania umowy leasingowej?

Umowa leasingowa to dla firmy szansa na optymalizację kosztów zbudowania i utrzymania floty pojazdów. Jak to możliwe i dlaczego leasing auta rzeczywiście się opłaca? Przejrzyj krótki poradnik i dowiedz się, jaki jest optymalny czas trwania umowy leasingowej na auta nowe lub używane.

fot. materiały prasowe

Finansowanie zakupu samochodu firmowego – na jaką formę leasingu warto postawić?

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę na leasing auta, musisz ustalić potrzeby swojego przedsiębiorstwa. To niezbędne, aby dopasować formę leasingu idealnie do swoich preferencji. Dwie najpopularniejsze formy finansowania firmowych pojazdów to:

  1. Leasing finansowy – to umowa, w ramach której samochód będzie zaliczał się do środków trwałych przedsiębiorstwa, a podatek VAT zostanie opłacony jednorazowo z góry przez przedsiębiorstwo.
  2. Leasing operacyjny – alternatywne rozwiązanie, które pod względem firmowych wydatków wydaje się rozsądniejsze. Tutaj podatek VAT jest doliczany do każdej miesięcznej raty leasingowej, natomiast pojazd pozostaje w majątku leasingodawcy przez cały czas trwania umowy.

A zatem jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze dla przedsiębiorcy z finansowego i podatkowego punktu widzenia? Zdecydowanie leasing operacyjny.

Decydując się na taką formę finansowania: zachowujesz płynność finansową w firmie, nie generujesz wysokich kosztów użytkowania pojazdów, a także optymalizujesz sferę podatkową poprzez np. wliczenie całej raty, opłaty wstępnej i kosztów eksploatacyjnych w koszty uzyskania przychodu w przedsiębiorstwie.

Maksymalny czas trwania umowy na leasing auta – ile wynosi?

Umowy leasingu auta nowego lub używanego mogą trwać nawet do 72 miesięcy. To oznacza, że kwotę udzielonego wsparcia na zakup pojazdów do firmowej floty możesz wygodnie spłacać przez 6 lat. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zamierzają długoterminowo korzystać z zakupionych pojazdów do firmy i jednocześnie chcą maksymalnie zredukować miesięczne wydatki.

Maksymalny czas trwania leasingu auta jest uzależniony w dużej mierze od rocznika pojazdu. Uzyskanie finansowania na 6 lat dla nowego auta nie będzie problemem, podobnie jak w przypadku pojazdów poleasingowych np. 4-letnich. Kiedy w grę wchodzą starsze samochody, wtedy warunki finansowania mogą być inne, a dostępny okres spłaty ulegnie skróceniu.

Czy czas trwania umowy leasingu auta wpływa na koszty finansowania pojazdu?

Leasing auta to forma finansowania, gdzie duży wpływ na całkowite koszty ma przede wszystkim wybrany okres spłaty. W praktyce: im dłużej płacisz leasing auta, tym wyższe wygenerujesz koszty odsetkowe. Kiedy spłacasz leasing auta przez 6 lat, opłacisz wyższą kwotę odsetek niż w przypadku podpisania umowy leasingowej na 3 lata.

Inne czynniki, które także rzutują na koszty finansowania w ramach umowy leasingu auta to:

To kilka czynników, które mogą rzutować na to, ile finalnie odsetek zapłacisz przez cały okres trwania umowy leasingowej. Oprócz powyższych na koszty wpłynie też kwota wpłaconej opłaty wstępnej, a także wartość wykupu resztkowego.

Na jaki okres podpisać umowę leasingu auta – krótszy czy dłuższy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz przede wszystkim określić swoje potrzeby i założenia związane z zamiarem podpisania umowy leasingowej. Dłuższy okres finansowania to wyższe ogólne koszty, ale mniejsze w skali miesiąca. Na takie rozwiązania stawiaj wtedy, kiedy chcesz zredukować firmowe wydatki do minimum i komfortowo korzystać z nowego pojazdu.

Jeśli wyższa miesięczna rata nie stanowi problemu, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby nie płacić wysokich odsetek, wtedy wybierz umowę na leasing auta trwającą nie dłużej niż 2 lub 3 lata.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze