hity na MAXXa
hity na MAXXa

Lepiej nie łącz z tym czereśni. Możesz to boleśnie odczuć

Czereśnie to wartościowe dla zdrowia owoce, które kojarzą się z pełnią lata. Niestety wokół nich narosło wiele mitów. Eksperci często powtarzają, by absolutnie nie łączyć ich z zimną wodą. Dlaczego?

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/From_With_Love
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/From_With_Love

Różnica temperatur między czereśniami a zimną wodą może wydawać się nieistotna, jednak ma kluczowe znaczenie dla naszego układu trawiennego. Czereśnie, spożywane zazwyczaj w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone, w połączeniu z zimną wodą, mogą prowadzić do skurczów mięśni gładkich żołądka. Takie zjawisko, wsparte trudnością w trawieniu skórki i błonnika zawartego w owocach, może być przyczyną bólów brzucha i wzdęć.

Czereśnie i zimna woda to mieszkanka wybuchowa?

Pomieszanie czereśni z zimną wodą może być przyczyną "rewolucji żołądkowych", szczególnie u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Niestety, osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe powinny szczególnie uważać na takie połączenia, gdyż może to prowadzić do biegunki i bólu brzucha.

Czereśni nie należy też popijać wodą, bo może to doprowadzić do rewolucji żołądkowych. Na tę wybuchową mieszankę szczególnie powinny uważać osoby z problemami układu pokarmowego. Woda plus czereśnie równa się biegunka i ból brzucha 

– powiedziała "Gazecie Wyborczej" dietetyczka, Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Chociaż bezpośrednich badań naukowych potwierdzających szkodliwość tego połączenia nie ma, zaleca się ostrożność. Lekarze często radzą unikać drastycznych zmian temperatur spożywanych pokarmów, aby nie podrażniać żołądka i jelit.

Czym można popijać czereśnie?

Dla miłośników czereśni, którzy po zjedzeniu owoców chcieliby się czegoś napić, istnieje kilka alternatyw. Woda o temperaturze pokojowej lub letnia herbata mogą być w takim przypadku dobrym wyborem. Warto również spożywać czereśnie w mniejszych ilościach, co może pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.

Mimo pewnych kontrowersji, czereśnie pozostają prawdziwą skarbnicą zdrowia. Bogate w witaminy A, C, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak: potas, fosfor, wapń, jod i żelazo, przynoszą wiele korzyści dla naszego organizmu. Ich właściwości przeciwutleniające, korzystny wpływ na układ krążenia, pomoc w regulacji ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, to tylko niektóre z zalet tych owoców.

Czereśnie mają także pozytywny wpływ na wygląd, zwalczając procesy starzenia się organizmu i poprawiając stan skóry. Zatem, pomimo drobnych ograniczeń w sposobie spożywania, warto włączyć je do swojej diety, pamiętając o kilku prostych zasadach, by cieszyć się ich smakiem bez obaw o nieprzyjemne dolegliwości.

Masz nudności i zawroty głowy? To może być za niski poziom witaminy B12
Odczuwasz nieprzyjemne mrowienie rąk i zmagasz się z brakiem apetytu? Takie objawu mogą wskazywać, że masz za niski poziom witaminy B12. Po czym jeszcze poznać niedobór?

Oceń ten artykuł 0 0