Oczy potrzebują łez
Łzy są oczom bardzo potrzebne. To naturalna bariera, która chroni je przed infekcjami, a także zapewnia odpowiednie nawilżenie. Jeżeli sytuacja jest w normie, gruczoły produkują małą ilość, aby wytworzyć film łzowy. Problem zaczyna się, jeśli zauważamy nadmierne łzawienie oka. Oznacza to, że kanaliki nie dają rady ich odprowadzać. Co może być przyczyną takiego stanu?
Nadmierne łzawienie – przyczyny
Powodów nadmiernego łzawienia oczu może być wiele. Jednak zdecydowanie najczęstszym jest suchość gałek ocznych. Właśnie to powoduje natychmiastową produkcję łez, by chronić organ przed uszkodzeniami. Taka reakcja zwykle jest odpowiedzią na trudne warunki atmosferyczne, silny wiatr, podmuch gorącego powietrza czy dymu. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z suchością oczu? Zwykle towarzyszy jej uczucie obecności ciała obcego, które napiera na powierzchnię gałki.
Nadmierne łzawienie może też być spowodowane niedrożnością kanalików łzowych, które odpowiadają za odprowadzanie łez do nosa. To najczęściej jest skutkiem ran, urazów i operacji w obrębie twarzy.
Inną przyczyną nadmiernego łzawienia są choroby i podrażnienia oczu. Należą do nich np. zapalenie spojówek, zapalenie lub zadrapanie rogówki, zapalenie woreczka łzowego, podwinięcie rzęs czy podrażnienie mięśni mrugania.
Jak poradzić sobie z nadmiernym łzawieniem?
Jeśli twoje oczy nadmiernie łzawią, możesz rozpocząć od zastosowania kropel. Te pomoże ci dobrać lekarz lub farmaceuta. Produkt nawilżający najskuteczniej poradzi sobie z suchością oczu. Możesz też sięgnąć po domowe sposoby, w tym masaż powiek czy stosowanie okładów z rumianku.
Równie ważna jest profilaktyka. Dbaj o dobre oświetlenie w miejscu, gdzie pracujesz lub czytasz. Nie spędzaj zbyt dużo czasu przed komputerem, korzystaj z ochronnych okularów. Jeżeli nadmiernemu łzawieniu towarzyszy ból, uraz mechaniczny lub ograniczenie widzenia, natychmiast udaj się do lekarza.